مقدمه

امروزه با توجه به پیشرفت زندگی بشر، افزایش تعاملات مالی و انجام معاملات بین‌المللی، انواع روش‌های حمل و نقل کالا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار شده‌اند. روش‌های مختلفی برای حمل و نقل‌ کالاها بین کشورها وجود دارد و بازرگانان با توجه به نیاز خود می‌توانند از روش‌های هوایی، زمینی و یا دریایی استفاده کنند. اما برای تعامل بهتر و انجام معاملات با گزینه‌های مختلف، شیوه‌های متفاوتی نیز برای این حمل و نقل‌ها استفاده می‎شود که اینکوترمز CIF نیز یکی از آن‌ها می‌باشد. اما CIF چیست و تحت آن فروشنده و خریدار چه وظایفی خواهند داشت؟ در ادامه این مطلب از وب‌سایت ستاره آبی دریایی به بررسی این سوال و مقایسه این روش با روش‌های مشابه آن می‌پردازیم.

CIF چیست

سی آی اف مخفف کلمه Cost Insurance Freight می‌باشد و به معنای هزینه‌های حمل نقل و بیمه بار می‌باشد. البته در برخی از موارد به آن C&F نیز می‌گویند. این روش در صنعت حمل و نقل بسیار کاربردی می‌باشد و از آن به صورت گسترده‌ای استفاده می‌کنند. اما به چه دلیل از این نوع اصطلاحات استفاده می‎شود. برای آشنایی بهتر با مفاهیم CIF چیست بهتر است بدانید که در زمان انتقال بارها از مبدا فروشنده به مقصد خریدار، هزینه‌های بسیار زیادی وجود دارد که باید یکی از دو طرف آن را بپذیرد و این هزینه‌ها را پرداخت کند. امروزه برای تعیین اینکه کدام یک از دو طرف موظف پرداخت این مبالغ است، روش‌هایی بیان شده که مسئولیت هر یک از دو طرف را در قبال بارها مشخص می‌کند. CIF یکی از همین روش‌ها است که به معنای تحویل کالا بر روی عرشه کشتی‌ها می‌باشد. در این روش تمامی هزینه‌های بیمه و عقد قراردادها با فروشنده می‌باشد. فروشنده باید کالاها را به نزدیک‌ترین بندر ببرد و آن را در کشتی‌های مربوطه بارگذاری کند و به مقصد انتخابی خریدار منتقل کند. همچنین تمامی هزینه‌ها را برای انتقال بار از جمله هزینه‌های حمل و نقل و بیمه بارها پرداخت کند.

درخواست بیمه مازاد برای کالاها از طرف خریدار در روش CIF

در برخی از موارد ممکن است، خریدار ممکن است درخواست بیمه مازاد برای کالاها، در زمان حمل و نقل آن‌ها را داشته باشد و از فروشنده این انتظار را داشته باشد که این بیمه مازاد را اعمال کند. در این صورت دو حالت وجود دارد. اگر بتواند با فروشنده به توافقی در این زمینه برسد، باید در قرارداد خرید کالاهای مورد نظر ذکر شود که فروشنده موظف به اعمال بیمه مازاد بر روی کالاها است. اما اگر نتوانند در این زمینه به توافقی برسند، خود خریدار باید هزینه‌های بیمه مازاد را بپردازد. البته، این حالت نیز باید در قرارداد بین آن‌ها حتما ذکر شود.

معنای قیمت CIF چیست

اگر عبارت CIF را در گوگل سرچ کنید، مطمئنا با کلماتی مانند قیمت سی آی اف مواجه خواهید شد. برای آشنایی با معنای قیمت CIF  چیست بهتر است به فرمول زیر دقت داشته باشید.

قیمت CIF = ارزش کالا + هزینه‌ها گمرک + حمل بار تا مقصد + THC + بارنامه + هزینه‌های بنادر + هزینه بیمه + هزینه حمل و نقل دریایی تا بندر انتخابی خریدار

مزایا و معایب روش CIF چیست

انجام معاملات بین المللی و حمل بار، بدون تحقیق درباره روش‌های مختلف حمل بار، می‎تواند بسیار خطرناک باشد و موجب ضرر کردن شما در این معامله شود. از جمله مزایای این روش می‌توان به سودآوری بیشتر برای فروشنده اشاره کرد، با توجه به این که عقد تمامی قراردادها با شرکت تولید کننده است، این شرکت می‌تواند مبلغی را به عنوان ارائه این خدمات، از خریدار دریافت کند. اما در مقابل خریدار نیز می‌تواند با پرداخت مبلغ اضافه‌تر نگرانی بابت پیدا کردن شرکت حمل و نقل مطمئن و دردسرهای عقد قرارداد با این شرکت‌ها نداشته باشد و به راحتی کالا‌ها را در بندر مورد نظر خود تحویل بگیرد.

همچنین لازم به ذکر است که واردات کالا با استفاده از روش CIF بسیار ارزان‌تر از روش‎های دیگر است. مخصوصا اگر افراد بخواهند از روش FCL استفاده کنند، این شیوه واردات کالا بسیار مناسب می‌باشد. در روش FCL فرد کل کشتی را برای حمل و نقل‌ کالاهای خود اجاره می‌کند.

معایب روشCIF چیست ؟

قبل از بیان معایب روش CIF، اگر به تازگی شروع به انجام معاملات بین المللی کرده‌اید، بهتر است قبل از انجام هر معامله‌ای با کارشناسان مروبوطه در این زمینه مشورت کنید. حال در ادامه معایب روش CIF را بیان می‌کنیم.

  • هزینه‌ها از ابتدا تا انتها به طور موثر مدیریت نمی‌شوند
  • برخی از کشورها قوانینی دارند که می‌توانند باعث افزایش قیمت‌های حمل و نقل شما شوند. به طور مثال در چین هزینه‌هایی تحت عنوان خدمات صادرات کالا از این کشور وجود دارد که به عنوان هزینه‌های مخفی نیز از آن یاد می‎‌کنند
  • هزینه‌های خدماتی که انتظار دارید مبلغ آن‌ها را پرداخت کنید، ممکن است در برخی موارد افزایش پیدا کنند

برخی از افراد برای واردات کالاهای خود ممکن است به شرکت‌های تولید کننده آن کالا در کشورهای دیگر اعتماد کنند، اما لازم است بدانید که برخی از این شرکت‌ها اطلاعات کافی درباره قوانین واردات کالا به ایران ندارند و ممکن است از افراد غیر متخصص برای این کار استفاده کنند که این موضوع می‌تواند موجب افزایش قیمت‌ها در روند حمل و نقل کالاها شود.

تفاوت روش FOB و CIF چیست

همانطور که بیان شد، امروزه روش‌های بسیار زیادی برای حمل و نقل کالاها وجود دارد که از عمده‌ترین این روش‎‌ها می‌توان به FOB و CIF اشاره کرد. اما تفاوت‌های FOB و CIF چیست و هر کدام از طرفین در این شیوه‌ها چه وظایفی دارند؟

در روش CIF تمامی وظایف به عهده تولیدکننده یا فروشنده می‌‎باشد و وی باید هزینه‌های بیمه بار و حمل و نقل را بپردازد. اما در روش FOB فروشنده تنها وظیفه دارد تا کالاها را به نزیک‌ترین بندر برساند و از آن پس تمامی هزینه‌های حمل و نقل و بیمه بارها به عهده خریدار می‌باشد.

اما اگر بخواهیم از تفاوت‌های آن‌ها بگوییم، لازم است بدانید که در روش CIF هزینه‌های حمل و نقل دریایی بسیار ارزان‌‌تر از فوب می‌باشند، در صورتی که در روش فوب شما می‌توانید تمامی هزینه‌ها را از درب کارخانه تولیدکننده کالا، تا انبارهای خود کنترل کنید. روش CIF دارای هزینه‌های پنهان است و در برخی از موارد می‌تواند هزینه بیشتری را به شما تحمیل کند، در صورتی که فوب این گونه نیست. از عمده معایب فوب نیز می‌توانن به بالا بودن قیمت‌های حمل و نقل، نسبت به CIF اشاره کرد. اما با این وجود، امروزه استفاده از روش فوب، در میان بازرگانان، بسیار رایج‌تر می‌باشد. اگر اولین بارتان است که قصد واردات کالا و صادرات آن را دارید، کنترل کردن هزینه‌ها، از اهمیت بسیار بالایی برای شما برخوردار است، پس بهتر است روش FOB را انتخاب کنید. اما اگر معاملات خود را به صورت فصلی انجام می‌دهید، بهترین گزینه انتخابی برای شما روش CIF و یا CFR است. البته لازم است بدانید که باز هم با این حال این روش کم خطر نیست و بهتر است از راهنمایی‌های افراد متخصص، برای این روش استفاده کنید.

وظایف کلی خریدار و فروشنده در روش CIF چیست

در این روش تنها وظیفه خریدار، پرداخت به موقع مبالغ در زمان‌های مشخص شده در قرارداد می‌باشد. اما فروشنده وظایف به مراتب بیشتری را دارد. اولین وظیفه فروشندگان، تهیه تمامی مدارک از جمله مشخصات کلی بار، قراردادهای با شرکت بیمه و سایر موارد ذکر شده در قرارداد با خریدار است. البته اگر معادل‌های الکترونیکی این مدارک مورد توافق دو طرف معامله قرار بگیرد، می‌تواند جایگزین تمام موارد فیزیکی شود.  همچنین از دیگر وظایف فروشنده می‌توان به عقد قرارداد با شرکت مورد تایید برای حمل و نقل بارها، عقد قرارداد با شرکت بیمه مورد تایید شرکت‌ها حمل و نقل و با حداقل پوشش بیمه‌ای اشاره کرد. قرارداد بیمه باید با شرکت خوش‌نامی بسته شود که شرایط لازم را داشته باشد تا در مواقع خاص و اعمال خسارت بر روی بارها، خریدار بتواند برای گرفتن بیمه از این شرکت‌ها اقدام کند.

تفاوت CFR و CFI چیست

در این مطلب درباره این دو عبارت زیاد صحبت کردیم اما تفاوت CFR و  CIF چیست و طرفین در این نوع از حمل و نقل چه وظایفی دارند. در روش CIF همانطور که بیان کردیم، تمامی وظایف حمل و نقل و پرداخت هزینه‌ها به عهده فروشنده می‎‌باشد. اما اگر خریدار درخواست بیمه مازاد کند و یا شرکت بیمه‌ای که فروشنده پیشنهاد کرده است را قبول نداشته باشد، می‌توانند از روش CRF استفاده کنند. در این روش هزینه‌های حمل و نقل و عقد قرارداد با شرکت مربوطه با فروشنده است اما عقد قرارداد با شرکت و بیمه و پرداخت هزینه‌های آن با خریدار می‌باشد.

حمل  و نقل بین المللی، حمل دریایی، حمل زمینیحمل ریلی، حمل هوایی، ترانزیت،کانتینر، کامیون، واگن، ترخیص، کشتی فله بر، کشتی بالک، حمل تانکر، یخچالی، چارتر کشتی، گواهی نامه بین المللی CMR(سی ام آر)، کاپوتاژ، کارنه تیر، کشنده، کفی، چادری، گمرک، برگه سبز، دفترچه خروج، جذب راننده

شرکت حمل و نقل بین المللی راد ترابر اسپادانا – حمل و نقل بین المللی حمل دریایی حمل زمینی- حمل ریلی حمل هوایی ترانزیت کانتینر کامیون واگن ترخیص کشتی فله بر کشتی بالک حمل تانکر کامیون یخچالی کانتینر یخچالی چارتر کشتی © All Rights Reserved.2022

طراحی و. اجرا m.geramian