محتوا پنهان
واردات دریایی

حمل و نقل دریایی کالا به زبان ساده :

برای مدیریت حمل و نقل کالا از طریق دریا باید اطلاعات زیر را در اختیار داشت:

حجم، ابعاد و وزن کالایی که قرار است حمل شود. به این ترتیب مشخص می کنیم که بار جزئی یا کامل است.

بسته به نوع کالا، می توانید برای محموله های عمومی یا خطرناک دما را تنظیم بکنید و یا نکنید .

نوع جمع آوری و تحویل را تعیین کنید:

Door to Door: جمع آوری و تحویل در آدرس های مشخص شده توسط مشتری.

Door to Port: جمع آوری درب مبدا و تحویل در بندر مقصد.

Port to Door: جمع آوری در بندر مبدا و تحویل در آدرسی که مشتری مشخص کرده است.

Door to Door - Door to Port - Port to Door - transportation

 

مزایای حمل و نقل دریایی بین المللی

مزایای اصلی حمل و نقل دریایی عبارتند از:

هزینه کم: حجم زیاد کالا با قیمت های رقابتی.

محدودیت های کم: شما می توانید هر محصولی را در هر نقطه از جهان ارسال کنید، حتی کالاهای خطرناک.

سازگارتر با محیط زیست: حمل و نقل مقادیر زیادی کالا در یک محموله به طور قابل توجهی اثرات زیست محیطی را کاهش می دهد.

 

مدارک مورد نیاز برای حمل کالا از طریق دریا

اسناد حمل و نقل دریایی:

بارنامه (HBL) باید صادر شود. این یک قرارداد حمل و نقل دریایی است که شرایط دریافت کالا برای حمل با کشتی را مشخص می کند. همچنین برای شناسایی طرف های درگیر و کالاهای در حال حمل و نقل نیز مفید است.

بارنامه اصلی (MBL) : باشد که در صورت وجود حمل و نقل کالا یا صادرکننده و واردکننده مستقیم ظاهر می شود و توسط شرکت حمل و نقل صادر می شود. اگر HBL (بارنامه خانگی) باشد صادرکننده و واردکننده واقعی ظاهر می شود و توسط باربری صادر می شود.

فاکتور تجاری، لیست بسته بندی و مجوز اعزام به منظور صدور دستورالعمل حمل و ارسال مورد نیاز است.

ارسال زمانی انجام می شود که کالا وارد ترمینال در بندر مبدا شود.

 

واردات دریایی

اگر لجستیک واردات کالا را برای تجارت خود در نظر می گیرید، حمل و نقل دریایی طبیعتاً گزینه ای است که در نظر خواهید گرفت. حمل و نقل دریایی انتخاب خوبی برای آن دسته از مشاغلی است که به دنبال واردات حجم زیادی از کالاهای مصرفی هستند. یکی از دلایل اصلی این امر این است که حمل و نقل دریایی یک گزینه مقرون به صرفه است که برای چندین دهه روشی ارجح برای بسیاری از صنایع بوده است. حمل و نقل دریایی روشی است برای حمل و نقل مقدار زیادی کالا با استفاده از کشتی های باری. اینها به اشکال زیر می آیند:

بار کامل کانتینر (FCL) – که در آن یک شرکت یک کانتینر کامل را با کالاهای خود پر می کند. کانتینرمی توانند از 20 تا 45 فوت طول داشته باشند.

بار کمتر از یک کانتینر (LCL) – جایی که شرکت های مختلف یک کانتینر را به اشتراک می گذارند و محموله های خود را در آن بارگیری می کنند. این پس از رسیدن به بندر تقسیم می شود.

Roll On Roll Off (RORO) : در جایی که کامیون ها یا سایر وسایل نقلیه مملو از محموله هستند، به کشتی های باری رانده میشود و پس از رسیدن به مقصد حرکت میکنند.

حمل و نقل فله خشک – جایی که می توان موادی مانند فلزات یا سنگدانه ها را به جای بارگیری در کانتینرها در انبار کشتی ریخت.

 

مزایای حمل و نقل دریایی چیست؟

مزایای واردات دریایی عبارتند از:

می تواند برای مشاغلی که به دنبال واردات مقادیر زیادی کالا هستند بسیار مقرون به صرفه باشد. شناخته شده است که حمل و نقل دریایی 4 تا 6 برابر ارزان تر از حمل و نقل هوایی است. علاوه بر این، عوارض و مالیات بر ارزش افزوده با نرخ ارزان‌تری نسبت به حمل و نقل هوایی محاسبه می‌شود و هزینه‌ها را پایین نگه می‌دارد.

حمل و نقل دریایی یک تجارت جهانی است و اکثر کشورهای  جهان به امکانات آن دسترسی دارند.

واردات کالای دریایی نسبت به سایر روش ها برای محیط زیست بسیار بهتر است.

 

7 گام برای واردات دریایی

آیا ایده خرید کالا از خارج از کشور دلهره آور به نظر می رسد؟ آیا تولید داخلی برای شما سودی ندارد ؟ شرکت های زیادی به دنبال راه حل هایی برای کاهش هزینه ها و افزایش سود در خارج از کشور هستند. نیاز به رقابتی ماندن در بازار جهانی، برون سپاری را به گزینه ای مناسب برای مشاغل کوچک تا متوسط تبدیل کرده است.

 1. 1. قبل از واردات

به‌ عنوان بخشی از بررسی‌های لازم، باید استانداردهای صنعتی را برای بازاری که به آن می‌فروشید و ادارات دولتی که قوانین مربوط به آن را تنظیم می‌کنند، بدانید تا از رعایت آن اطمینان حاصل کنید.

علاوه بر الزامات نظارتی خاص دولت، برخی از محصولات برای واردات به ایران نیاز به گواهینامه های دیگری نیز دارند.

 1. 2. افراد حرفه ای را در تیم خود منصوب کنید

در مورد کالاهایی که قصد واردات آن را دارید، با کارگزار گمرک دارای مجوز خود مشورت کنید. نرخ عوارض برای کالاهایی که ممکن است بخواهید وارد کنید را بیابید و در صورت وجود هرگونه توافق تجاری که ممکن است هزینه عوارض برای شرکت شما را کاهش دهد.

راهنمای مبتدیان برای حمل و نقل بار کانتینری دریایی

کارگزاران گمرک سالهای زیادی را صرف یادگیری مقررات گمرکی و نحوه تفسیر تعرفه گمرکی می کنند. دریافت مشاوره از یک مشاور تجاری به شما مزیت رقابتی می دهد، اما انتظار نداشته باشید که مشاوره حرفه ای رایگان دریافت کنید. آن را سرمایه گذاری در تجارت خود در نظر بگیرید .

یک حسابدار خوب می تواند به شما کمک کند تا تصمیمات تجاری درستی بگیرید و بودجه تهیه کنید. یک طرح تجاری محکم و مشاوره حقوقی صحیح می تواند خطرات شما را در معامله با شرکت های خارج از کشور به حداقل برساند. شرکت هایی که در کشورهای دیگر تولید کننده هستند همیشه حقوق کپی یا مالکیت معنوی را به رسمیت نمی شناسند.

می توانید از طریق سفارت یا کنسولگری ها برای یافتن کارخانه های معتبری که می توانند کالاهای شما را تولید کنند، استفاده کنید. اگرچه خرید عمده قیمت تمام شده هر واحد را کاهش می‌دهد، توصیه می‌شود قبل از ثبت سفارش بزرگ برای کالای خود، نمونه‌هایی را برای اطمینان از کنترل کیفیت و مطابقت کالا با مشخصات شما درخواست کنید. اگر محصولات رضایت بخش نباشند، این فرصت را به شما می دهد که کارخانه تنظیمات لازم را انجام دهد یا تامین کننده دیگری پیدا کنید. تامین کنندگان خود را با دقت انتخاب کنید. در صورت امکان، کارخانه را بررسی کنید و با افرادی که قرار است با آنها تجارت کنید ملاقات کنید.

 1. 3. قبل از ارسال کالای شما

اکنون که تحقیقات شما تکمیل شده است و می خواهید پیش بروید و کالا را سفارش دهید، باید بخش مالی مساله را حل کنید. بسیاری از تامین کنندگان اعتبار اسنادی را می پذیرند، برخی از آنها به سپرده 50٪ و موجودی در هنگام تحویل نیاز دارند. همه تامین کنندگان سفارشات را به یک شکل انجام نمی دهند. شما باید شرایط فروش را با فروشنده خود و نحوه پرداخت هزینه کالا را با بانک خود تأیید کنید. برخی از شرکت‌ها برای تشویق به گردش سریع مطالبات، در صورت پرداخت هزینه کالا در مدت زمان معین، تخفیف‌های نقدی ارائه می‌کنند.

اینکوترمز را  دریابید. اینکوترمز زبان حمل و نقل بین المللی است. اینکوترمز تأمین‌کننده شما، مسئولیت شما را از نظر حمل و نقل روشن می‌کند و به شما کمک می‌کند تا بفهمید هزینه‌های شما چقدر خواهد بود.

بسیاری از تامین کنندگان خارج از کشور از پالت چوبی برای حمل کالا استفاده می کنند. برای مهار یا محکم کردن بار در هنگام حمل و نقل به ایران استفاده می شود تا در حمل و نقل آسیب نبیند.

 1. 4. هنگامی که کالاهای شما ارسال می شود

بعد از اینکه تمام تحقیقات انجام شد و کالاهای خود را سفارش دادید، اکنون زمان آن است که آنها را سوار کشتی کنید و به مقصد ارسال کنید. هنگامی که کالا به بندر ورودی رسید، تخلیه شد، و اعلامیه ورود توسط حامل صادر شد، سه رویه ساده از جمله رویه های گمرکی را باید طی کنید.

 1. 5. صدور بارنامه

به منظور حفظ منافع تامین کننده خارج از کشور، بارنامه ای در زمان ارسال کالا تهیه می شود. بارنامه ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

MBL

بارنامه اصلی یک ابزار قابل معامله است. برای اینکه بتوانید به کالاهای خود دسترسی داشته باشید، باید آن را به شرکت باربری در ایران تحویل دهید. می توانید آن را مانند رسیدی در نظر بگیرید تا به نماینده حمل و نقل نشان دهید که هزینه کالا را پرداخت کرده اید و تامین کننده شما راضی بوده و مایل است آنها را به شما تحویل دهد.

گاهی اوقات بارنامه اکسپرس صادر می شود یا تلکس  Release، بنابراین الزام برای تسلیم بارنامه اصلی به خط کشتی رانی یا حمل و نقل کالا وجود ندارد.

 1. 6. آزادسازی در گمرک

هنگامی که تامین کننده شما اسناد اصلی را برای شما ارسال می کند، اسناد خود را در اسرع وقت به کارگزار گمرک خود تحویل دهید. اگر سؤالی در مورد ماهیت کالایی که وارد می‌کنید پیش آمد، می‌توان قبل از رسیدن کشتی به آنها رسیدگی کرد. اگر ترخیص در بازه زمانی آزاد ارائه شده توسط اسکله یا انبار انجام نشود، هزینه ذخیره سازی و دموراژ می تواند بالا باشد، بنابراین به نفع شماست که معطل نکنید.

 1. 7. تحویل محلی پس از حمل دریایی و گمرک

ممکن است یک کامیون‌دار محلی داشته باشید که دوست دارید با آن کار کنید، اما اگر نه، کارگزار گمرک شما می‌تواند به رساندن کالاهای شما از انبار به درب منزل شما کمک کند.

سوالات رایج درباره واردات از طریق حمل و نقل دریایی

 1. 1. چقدر طول می کشد تا محموله خود را دریافت کنم؟

عوامل زیادی می توانند بر زمان حمل و نقل تأثیر بگذارند: به عنوان مثال، مبدا و مقصد محموله، یا اگر بار کمتر از یک کانتینر      (LCL)  را حمل می کنید.

با این حال، انتظار نداشته باشید که کالای شما ظرف 14 روز در دست شما باشد. هنگامی که کالاهای شما به بندر رسید، باید از کشتی تخلیه شوند، برای تحویل در دسترس قرار گیرند و سپس به شما داده میشود (به این فرض که قبلاً از گمرک خارج شده باشند).

حمل و نقل LCL زمان بیشتری را به زمان کلی حمل و نقل اضافه می کند. این به دلیل مراحل اضافی ادغام محموله شما با محموله سایر فرستنده‌ها در مبدا و سپس عدم تحکیم آن در مقصد است. این مراحل در یک انبار تخصصی به نام ایستگاه حمل و نقل کانتینری (CFS)   انجام می شود.

 1. 2. چرا نرخ ها تغییر می کنند؟

چند دلیل وجود دارد که نرخ حمل و نقل یک باربری می تواند تغییر کند:

GRI : این مخفف عبارت General Rate Increase است که به بیان ساده، زمانی است که حامل های دریایی نرخ ها را در یک مسیر تجاری خاص افزایش می دهند. در حالی که GRI ها می توانند در طول سال انجام شوند.

عرضه/تقاضا: نرخ حمل و نقل دریایی در زمان‌های خاصی از سال افزایش می‌یابد، به‌ویژه زمانی که تقاضا برای فضا زیاد است. یکی از این زمان ها به عنوان “فصل اوج” نامیده می شود. فصل اوج سنتی تقریباً از ژانویه تا اکتبر را در بر می گیرد و مصادف با هجوم بارها قبل از فصل خرید تعطیلات است.

تعطیلات سال نو قمری (سال نو چینی) دوره دیگری است که تحت تأثیر عرضه و تقاضا قرار دارد. بسیاری از کشورهای آسیایی کارخانه ها را برای دو هفته یا بیشتر تعطیل می کنند تا جشن بگیرند. در نتیجه، هفته‌های قبل از تعطیلی، بار و نرخ‌ها افزایش یافته است. تاریخ شروع سال نو قمری هر سال متفاوت است اما بین اواخر ژانویه و فوریه رخ می دهد.

هزینه نفت: دقیقاً مانند هزینه بنزین برای خودروهای ما، نرخ فورواردر ممکن است به دلیل قیمت تمام شده نفت افزایش یا کاهش یابد. سوخت بنکر اصطلاحی است که برای نفت کوره مورد استفاده در کشتی ها استفاده می شود.

بهترین راه برای حفظ نوسانات نرخ، کار با یک حمل و نقل بین المللی قابل اعتماد است که می تواند شما را در جریان شرایط بازار قرار دهد.

 1. 3. آیا به بیمه نیاز دارم؟

پاسخ کوتاه: بیمه همیشه توصیه می شود.

پاسخ طولانی: در حالی که نیازی به بیمه باربری دریایی ندارید و نیازی به خرید آن ندارید، داشتن آن معمولا سرمایه گذاری خوبی است. درست مانند بیمه خانه یا خودرو، شما از خود در برابر خسارات یا خسارات احتمالی که ممکن است رخ دهد محافظت می کنید. به طور خاص، بیمه بارهای دریایی می تواند خسارت، مفقود شدن، سرقت، عدم تحویل و غیره را زمانی که کالای شما در حال حمل است پوشش دهد.

یکی از مواردی که بیمه دریایی را با بیمه خانه یا اتومبیل شما متفاوت می کند مفهومی به نام «میانگین عمومی» است. یک سناریوی میانگین کلی زمانی اتفاق می افتد که مقداری محموله به طور داوطلبانه در تلاش برای نجات نجات قربانی شود. این می تواند به شکل پرتاب برخی کانتینرها برای تثبیت کشتی در یک طوفان شدید باشد. میانگین عمومی بیان می کند که همه صاحبان محموله مسئول هستند و در ضرر شریک شوند (حتی اگر محموله شما واقعاً گم نشده باشد). بیمه دریایی می تواند از شما در برابر یک وضعیت میانگین کلی محافظت کند و از هزینه های اضافی با بازیابی محموله خود جلوگیری کند.

 1. 4. باید از طریق دریا ارسال کنم یا به صورت هوایی ؟

یک سوال بهتر این است: چقدر زود به بار خود نیاز دارید؟ اگر در اسرع وقت به آن نیاز دارید، حمل و نقل هوایی یک گزینه حمل و نقل بسیار سریعتر از حمل و نقل دریایی است. با این حال، این سرعت با هزینه همراه است – نرخ حمل و نقل برای حمل و نقل هوایی به طور قابل توجهی بالاتر است. در اکثر موارد، حمل و نقل دریایی مقرون به صرفه ترین حالت خواهد بود.

البته استثنائاتی وجود دارد: اگر محموله شما کمتر از 100 پوند باشد، حمل و نقل هوایی اغلب مقرون به صرفه تر است. همچنین، اگر کالاهای شما فاسد شدنی یا حساس هستند (به عنوان مثال، گل یا دارو)، حمل و نقل هوایی اغلب بهترین گزینه است. علاوه بر این، به دلیل نگرانی در مورد آسیب، سرقت یا ارزش زمانی پول، کالاهای با ارزش ممکن است برای حمل و نقل هوایی مناسب تر باشند.

تأثیرات محیطی ممکن است عامل دیگری باشد که باید در نظر گرفته شود. ردپای کربن حمل و نقل از طریق حمل و نقل هوایی در مقایسه با اقیانوس بسیار زیاد است.

قبل از اینکه حمل و نقل هوایی را شروع کنید، همه چیزهایی را که فرستنده بار شما می خواهد در مورد حمل و نقل هوایی بدانید، بیابید.

 1. 5. چند پالت در یک کانتینر قرار می گیرد؟

بسته به اندازه پالت، تقریباً 9 تا 11 پالت در یک کانتینر20 فوتی و تقریباً 21 تا 25 پالت در یک کانتینر 40 فوتی جا می شود.

 

 

 1. 6. آیا محدودیت وزنی وجود دارد؟

بله. بسته به نحوه حمل و نقل شما محدودیت های وزن متفاوتی وجود دارد. به عنوان مثال، حمل و نقل دریایی معمولاً دارای محدودیت وزنی کمتری نسبت به حمل و نقل داخلی است. به این دلیل که کامیون ها فقط می توانند وزن زیادی را تحمل کنند. محدودیت وزن برای کامیون ها بسته به اندازه کانتینر و سایر محدودیت می تواند از 38000 پوند تا 44000 پوند متغیر باشد. شاسی سه محور برای بارهای سنگین استفاده می شود.

 1. 7. چه زمانی باید FCL و یا LCL ارسال کنم؟

هرچه محموله شما بزرگتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که بخواهید بار کامل کانتینر (FCL) را ارسال کنید تا به کاهش هزینه های فرود، آسیب احتمالی حمل و نقل و دریافت سریعتر محموله کمک کنید.

اگر محموله شما کمتر از 15 متر مکعب (CBM) باشد، انتقال آن به عنوان محموله کمتر از یک کانتینر (LCL) مقرون به صرفه تر خواهد بود.

شرکت حمل و نقل بین المللی راد ترابر اسپادانا می تواند به تجزیه و تحلیل نرخ های بازار برای محموله شما کمک کند .

 1. 8. چرا فاکتور ( Commercial Invoice) و لیست بسته بندی ( Packing List ) مهم است؟

آنها توسط گمرک مورد نیاز هستند. با این حال، تفکیک آن به دلایل مختلف مهم هستند:

فاکتور: مانند سایر انواع فاکتورها، فاکتور خرید معامله ای را که بین صادرکننده (تامین کننده شما) و واردکننده (شما) اتفاق می افتد، توصیف می کند. کالاهای شما و قیمتی که به تامین کننده پرداخت کرده اید را فهرست می کند. از جزئیات فاکتور برای تعیین عوارض و مالیات های اعمال شده برای محموله شما استفاده می شود.

لیست بسته بندی: در نگاه اول، لیست بسته بندی ممکن است شبیه به فاکتور تجاری باشد. با این حال، در جایی که فاکتور تجاری بر قیمت اقلام تمرکز دارد، لیست بسته بندی بر تعداد فیزیکی و تفکیک محموله مربوطه تمرکز دارد. به عنوان مثال، یک لیست بسته بندی شامل اندازه، وزن، و تعداد جعبه ها/کارتن های جداگانه مطابق با فاکتور تجاری مربوطه می باشد. بنابراین، لیست بسته‌بندی را می‌توان در ادعاهای بیمه برای شناسایی خسارت‌ها یا گمرک هنگام بازرسی محموله یا انبار شما برای تطبیق آنچه انتظار می‌رفت در مقابل آنچه واقعاً دریافت شد، استفاده کرد.

 

مزایا و معایب خدمات حمل و نقل دریایی

در طول تاریخ، دریاها برای مردم در سراسر زمین به عنوان عاملی برای حمل و نقل اساسی بوده است. دو روش رایج که برای حمل و نقل بین المللی استفاده می شود، حمل و نقل دریایی و حمل و نقل هوایی است. عوامل بسیاری در تعیین اینکه آیا حمل و نقل محموله از طریق اقیانوس یا هوا انجام می شود، نقش اساسی دارند.

هر دو حالت مزایا و معایب خود را دارند، هر بار که تصمیم می‌گیرید چیزی را در سراسر جهان حمل کنید، موارد خاصی را باید در نظر داشت. این چهار مورد عبارتند از: هزینه، قابلیت اطمینان، حجم و سرعتی که اقلام با آن به سایت مورد نظر منتقل می شوند. چند فاکتور دیگر که باید در نظر بگیرید عبارتند از: زمان، امنیت، پوشش فاصله، تاثیر بر محیط زیست و تدارکات.

با این حال، خدمات حمل و نقل بار اقیانوسی همیشه دارای مزایا و معایب خاص خود به شرح زیر است:

مزایای خدمات حمل و نقل دریایی:

حمل و نقل ارزان: در مقایسه با حمل و نقل ریلی، جاده ای و هوایی، نرخ حمل و نقل اقیانوسی مقرون به صرفه تر است و به ویژه از نظر اقتصادی برای محموله های حجیم تر مقرون به صرفه تر است.

هزینه نگهداری کمتر: هزینه تعمیر و نگهداری حمل و نقل آبی در مقایسه با هزینه نگهداری در حمل و نقل هوایی و ریلی بسیار ارزان تر است. این نیز یکی از دلایل اصلی بالا نبودن نرخ حمل و نقل دریایی است.

بهترین برای کالاهای حجیم: اقلام سنگین و حجیم حمل و نقل را می توان به راحتی از طریق حمل و نقل دریایی بدون متحمل شدن هزینه های گزاف در حمل و نقل حمل کرد، زیرا نرخ حمل و نقل دریایی ارزان است. هواپیماها نمی توانند وسایل حجیم مانند قطعات خودرو، ماشین آلات، قطعات صنعتی و غیره را حمل کنند و کشتی ها می توانند انواع اجسام سنگین را حمل کنند.

مهم برای تجارت خارجی: در حالی که امروزه خطوط هوایی به طور فزاینده ای برای حمل و نقل بین المللی استفاده می شود، اقیانوس ها برای مدت طولانی بازارهای تجارت جهانی را به هم متصل کرده اند. حتی تا به امروز، تجارت خارجی به شدت به کشتیرانی اقیانوس بستگی دارد.

سازگار با محیط زیست: کشتی ها دارای حداقل ردپای کربن هستند زیرا در مقایسه با هواپیماها سوخت کمتری مصرف می کنند. از آنجایی که آنها سازگار با محیط زیست هستند، سازمان های بزرگ آنها را بر سایر وسایل حمل و نقل ترجیح می دهند.

ایمنی: کشتی ها به گونه ای طراحی شده اند که مواد خطرناک و محموله های حیاتی را با خیال راحت حمل کنند. این صنعت در جابجایی چنین کالاهایی به خوبی تبحر دارد و مدیریت هایی را برای تضمین امنیت کشتی، نیرو، محموله و محیط زیست در اختیار دارد. تلفات محموله به دلیل حوادث در حین حمل و نقل به طور منظم با افزایش امنیت دریایی کاهش می یابد و در دهه گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. کانتینرها به گونه ای ساخته شده اند که برای امنیت بیشتر در حین حمل و نقل مهر و موم و قفل شوند.

کارایی: اندازه محموله های شما مهم نیست، شرکت های حمل و نقل دریایی معمولاً می توانند نیازهای شما را برآورده کنند. محموله های کوچکتر را می توان به صورت گروهی همراه با محموله های دیگر برای پر کردن یک کانتینر ترتیب داد که برای اشتراک هزینه خدمات حمل و نقل توافق شده است. محموله های بزرگ را می توان در یک یا چند کانتینر پر کرد و گزینه های فله ای غیرقابل مقایسه را برای فرستنده ها فراهم می کند. در واقع، کشتی‌ها راه مناسبی برای جابه‌جایی حجم بالایی از محموله‌ها هستند، زیرا برای حمل مقادیر زیادی از محصولات یا مواد خام ساخته شده‌اند.

معایب خدمات حمل و نقل دریایی :

سرعت آهسته: حمل و نقل دریایی روشی زمان‌برتر است و برای مواردی که زمان تحویل طولانی دارند ایده‌آل است. سایر گزینه های حمل و نقل مانند حمل و نقل هوایی می توانند اقلام را حداکثر در 2 تا 3 روز تحویل دهند در حالی که حمل و نقل دریایی ممکن است حتی یک ماه طول بکشد.

مخاطره آمیز: از آنجایی که زمان زیادی از حمل و نقل تا تحویل وجود دارد، خطرات مرتبط با کشتیرانی اقیانوس بیشتر است. ممکن است تاخیر یا موانع آب و هوایی وجود داشته باشد که می تواند باعث از بین رفتن یا آسیب رساندن به حمل و نقل شود.

فقدان زیرساخت: برخی از نقاط جهان ممکن است امکانات بنادر و پایانه ها را نداشته باشند و بنابراین نمی توانند کشتی های بزرگ حامل کانتینر را دریافت کنند. معمولاً مقدار قابل توجهی از مخارج سرمایه ای برای مدیریت شبکه های مبتنی بر کانتینر ضروری است.

انواع کشتی

عامل اقتصادی در طراحی یک کشتی تجاری از اهمیت بالایی برخوردار است. هر مالک حداکثر بازگشت سرمایه خود را می خواهد، به این معنی که ساخت کشتی نه تنها به نیازهای اقتصادی فعلی بستگی دارد، بلکه عامل سازگاری آینده نیز در این امر نقش دارد.

از طراحی اولیه یک کشتی در حال ساخت، اطلاعات زیر را می توان به دست آورد:

ابعاد

جابه جایی

ثبات

مشخصات پیشرانه و شکل بدنه

ترتیب کلی مقدماتی

جزئیات ساختاری اصلی

طرح‌بندی انواع کشتی‌ها و زیرمجموعه‌های آن‌ها فهرست می‌شود که طیف وسیعی از همه کشتی‌های در حال عملیات را پوشش می‌دهد.

نوع کشتی نقش مهمی در تعیین پارامترهای ذکر شده در بالا دارد.

انواع کشتی

کشتی ها عمدتاً به انواع زیر طبقه بندی می شوند:

 1. 1. کشتی های کانتینری
 2. 2. فله بر
 3. 3. کشتی های تانکر
 4. 4. کشتی های مسافربری
 5. 5. کشتی های نیروی دریایی
 6. 6. کشتی های فراساحل
 7. کشتی های هدف خاص

 

حمل و نقل کانتینری – خون حیاتی حمل و نقل دریایی

در سال 1956 یک تانکر جنگ جهانی دوم با نصب یک عرشه تقویت شده و از آن برای حمل 58 جعبه فلزی بزرگ استفاده شد که هر کدام شامل انواع مختلفی از کالاها و مفهوم لجستیکی بود که هزینه حمل و نقل را کاهش می داد. این اولین سفر تاریخی از نیوآرک به هیوستون، ایده حمل و نقل کانتینری و مهمتر از آن، مفهوم حمل و نقل ترکیبی را به وجود آورد، که ماهیت اصلی سیستم های حمل و نقل دریایی در سراسر جهان است.

اگر اصلاً رانندگی می‌کنید، احتمالاً آن‌ها را در بزرگراه‌های محلی‌تان دیده‌اید – دکل‌های بزرگ و 18 چرخ‌هایی که اطراف جعبه‌های مستطیلی بزرگ با درهای بزرگ و لولایی در عقب جابجا می‌شوند. اینها به عنوان کانتینرهای حمل و نقل شناخته می شوند و همان چیزی هستند که حمل و نقل ترکیبی را به وجود آورده اند. کانتینرها در حمل و نقل جهانی هستند، به این معنی که اندازه آنها در همه جای دنیا یکسان است.

رایج ترین اندازه های کانتینرها عبارتند از:

کانتینر 20 فوتی – این اندازه استاندارد در حمل و نقل کانتینری دریایی است. همچنین معیاری است که با آن ظرفیت کشتی کانتینری بیان می شود. اصطلاح TEU واحد معادل بیست فوتی ، به تعداد کانتینرهای 20 فوتی اطلاق می شود که یک کشتی خاص می تواند حمل کند . به عنوان مثال، اگر یک کشتی 10000 TEU ظرفیت داشته باشد، به این معنی است که می تواند ده هزار کانتینر 20 فوتی را در خود جای دهد.

 

 

ظرفیت بار (پوند): 37500 پوند.

 

ظرفیت بار (فوت مکعب): 1165 مکعب. فوت

 

ابعاد داخلی:  19.4فوت طول 7.7 X  فوت عرض 7. 5 X فوت ارتفاع

 

 

کانتینر 40 فوتی – این رایج ترین اندازه کانتینر است که در کشتی های کانتینری یافت می شود. به اندازه دو کانتینر 20 فوتی است که سر تا سر قرار گرفته اند.  FEU واحد معادل چهل فوت معیاری است که برای بیان ظرفیت یک کشتی کانتینری با اندازه کانتینری بزرگتر استفاده می شود.

 

 

ظرفیت بار (پوند): 46500 پوند.

 

ظرفیت بار (فوت مکعب): 2390 مکعب. فوت

 

ابعاد داخلی: 39.5 فوت طول 7.7 X فوت عرضX  7.9 فوت ارتفاع

 

 

 

MBL و HBL و تأثیر آن بر عملیات حمل و نقل بین المللی :

هنگام جابجایی کالا از مبدا به مقصد نهایی، بارنامه قوانین را تعیین می کند و استفاده صحیح از آن بسیار مهم است. در اینجا یک راهنمای سریع و ساده در مورد تفاوت (HBL)  و بارنامه اصلی (MBL) و زمان استفاده از آنها در حمل و نقل دریایی آورده شده است.

 

MBL

HBL بارنامه ای است که توسط یک شرکت حمل و نقل دریایی یا (NVOCC)  ایجاد می شود و پس از دریافت محموله برای تامین کننده صادر می شود.HBL  یک سند ضروری در حمل و نقل است زیرا تأیید رسمی دریافت کالای ارسال شده است.

 

HBL  دارای شرایط زیر است:

گیرنده کالا باید گیرنده واقعی محموله باشد

فرستنده باید صادرکننده محموله باشد

ابلاغ کننده می تواند وارد کننده یا هر شخص دیگری باشد که در بارنامه ذکر شده است

MBL

بارنامه اصلی که توسط متصدی حمل و نقل (صاحب کشتی یا اپراتور) صادر می شود و نشان دهنده قرارداد حمل بین فرستنده و حامل است. توجه به این نکته مهم است که فرستنده بار تنها در صورتی MBL  دریافت می کند که مستقیماً با یک شرکت حمل و نقل اصلی یا یک باربری کار کند.

MBL مسلماً یکی از معتبرترین اسناد در حمل و نقل دریایی است، زیرا توسط شرکت حمل و نقل چاپ و امضا شده است، و هنگامی که شرکت حمل و نقل تأیید کرد که محموله را دریافت کرده است، MBL برای نهادی که رزرو را انجام داده است آزاد می شود.

HBLدر مقابل MBL

تفاوت اصلی بین HBL و MBL این است که HBL توسط یک NVOCC یا حمل و نقل بار صادر می شود و معمولاً فرستنده و گیرنده واقعی در آن ثبت میشود ، در حالی که MBL توسط حامل صادر می شود. هر دو HBL و MBL حاوی اطلاعات دقیق  و یکسانی در مورد محموله (تعداد کانتینرها، شماره مهر و موم، وزن، ابعاد و غیره) هستند. همچنین شایان ذکر است که فرستنده، گیرنده و طرف اطلاع‌ دهنده تنها جزئیاتی هستند که در HBL و MBL متفاوت خواهند بود.

 

یک بارنامه، صرف نظر از کشتی، اقدامات طرفین را در طول کل مسیر حمل و نقل هدایت می کند و به متصدیان بار می گوید که بار به کجا می رود، کالا چگونه باید حمل شود، تعداد قطعات چقدر باید باشد.

 

 

 

 

 

حمل و نقل دریایی شاخه ه­ای از حمل و نقل است که در توسعه تجارت خارجی نقش مهمی ایفا می­کند. این شاخه از حمل و نقل به واسطه داشتن مزیت­هایی از جمله هزینه پایین حمل کالا، پرداخت وجه در مقابل اسناد معتبر و سرعت عمل در حمل حجم بالایی از کالا، از مناسب­ترین روش­های حمل و نقل به شمار می­آید. حمل و نقل دریایی از مهم­ترین حالت های حمل و نقل می باشد که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می­گیرد. قرن­هاست که این روش به بشر کمک می کند تا شرایط سفر و تجارت خود را برآورده سازد. با وجود اختراع حالت­های جدید حمل و نقل، حمل دریایی اهمیت خود را از دست نداده است. طبق یک تخمین، حدود 90 درصد حمل و نقل بین المللی در جهان از طریق دریا انجام می­شود.

مزایای حمل و نقل دریایی چیست ؟

بیش از 90٪ کالاهای جهان از طریق دریا حمل می­شوند و دلیل این امر مزایای متعدد این روش برای تجارت خارجی در مقایسه با حمل و نقل هوایی، حمل و نقل ریلی یا حمل و نقل جاده­ه ای است. در یک اقتصاد جهانی در حال رشد، ضرورت حمل حجم بیشتری از محموله­ها در کمتر زمان ممکن افزایش می­یابد. حمل و نقل در توسعه زندگی روزمره ما تاثیر به سزایی دارد، حتی اگر بعضی اوقات از این واقعیت غافل باشیم. برای کمک به درک اینکه چرا این شیوه حمل و نقل کالا مورد علاقه شرکت ها و تجارت های بزرگ است، به نکات زیر دقت کنید:

 • ارزان ترین روش برای حمل و نقل کالا
 • کمترین میزان خسارت و آسیب کالا
 • ایدهآل­ترین روش برای حمل کالاهای بزرگ
 • کمترین میزان آلودگی محیط زیست

شرکت راد ترابر اسپادانا با بهره­مندی از نیروهای با تجربه و زبده و برخورداری ازقراردادهای رسمی همکاری و بهره­گیری از کریرها و شرکت­های بزرگ کشتیرانی در بیشتر کشورهای دنیا قادر است، مشاوره و سرویس­های مناسبی را جهت حمل کالاهای وارداتی یا صادراتی در بخش حمل دریایی در اختیار مشتریان گرامی قرار می­دهد. همکاری با شرکت­های بزرگ صنعتی و بازرگانی مؤید سرویس­های مناسب راد ترابر اسپادانا به مشتریان محترم می­باشد.

سرویس های دریایی ما عبارتند از:

  کریر فورواردر جاده ای

  I take care of your goods reach their destination safely.

  ما مطمئن هستیم بهترین نرخ را به شما ارائه میدهیم
  Email:
  marketing1@radtarabar.com

  Tel: +9831 3243263

  Ex: 104-101

  Contact me

   Importation – واردات دریایی

   I take care of your goods reach their destination safely.

   ما مطمئن هستیم بهترین نرخ را به شما ارائه میدهیم

   Email:
   sales2@radtarabar.com

   Tel: +9831 32243263

   Ex:106-106

   Contact me

    Export – صادرات دریایی

    I make sure you get the best experience working with us.

    ما به شما اطمینان میدهیم که بهترین تجربه ها را با ما تجربه میکنید.

    Email:
    sales1@radtarabar.com

    Tel: +98-31-32241876

    cell phone: +98-913-4249110

    Ex: 104

    Contact me

     Transit – ترانزیت

     I make sure everything work smoothly, feel free to contact.

     ما مطمئن هستیم همه امور به خوبی پیش میرود و بهترین احساس را شما از کار دارید.

     Email:
     hashemi@radtarabar.com

     Tel: +9831 32243263

     Ex: 105

     Contact me

     شرکت حمل و نقل بین المللی راد ترابر اسپادانا – حمل و نقل بین المللی حمل دریایی حمل زمینی- حمل ریلی حمل هوایی ترانزیت کانتینر کامیون واگن ترخیص کشتی فله بر کشتی بالک حمل تانکر کامیون یخچالی کانتینر یخچالی چارتر کشتی © All Rights Reserved.2022

     طراحی و. اجرا m.geramian