جهان امروز وابستگی بسیار زیادی به خودروها دارد. در واقع استفاده از این وسایل نقلیه افزایش بسیار زیادی داشته و اغلب مردم جهان برای فعالیت‌های روزانه خود از ماشین استفاده می‌کنند. همین موضوع باعث شده که میزان ترافیک‌ها بسیار زیاد شود و همچنین محموله‌های مختلف با استفاده از روش‌های جاده‌ای حمل و نقل شوند. البته روش‌های دیگری مانند حمل و نقل هوایی و دریایی هم برای جابجایی کالا و مسافر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما کم‌هزینه‌ترین و شاید بهترین روش برای جابجایی کالاهای زیاد، سیستم حمل و نقل ریلی باشد. اما وضعیت راه آهن ایران به چه ترتیب است؟

برای توصیف وضعیت راه آهن ایران باید بگوییم که شرایط به هیچ عنوان عالی نیست، اما خوب است. شرکت‌های بسیار زیادی هستند که با ارائه خدمات حمل و نقل ریلی، کار را برای مشتریان خود ساده کرده‌اند. اغلب این شرکت‌ها در زمینه دریافت بار، ارسال و تحویل آن به بهترین شکل عمل می‌کنند. چرا که سیستم حمل و تقل ریلی در قیاس با سایر روش‌های حمل و نقل، خطرات کمتری دارد. در ضمن استفاده از این سیستم باعث می‌شود که ترافیک‌های شهری کاهش یابد، آلودگی کم شود و همچنین تصادفات کمتری رخ دهد. جالب است بدانید بیشتر حوادثی که برای قطارهای باری و مسافربری رخ داده، بر اثر تصادف آن با ماشین بوده است. به غیر از تمامی این موارد باید اشاره کنیم که با استفاده از روش حمل و نقل ریلی می‌توان میزان بار بسیار زیادی را جابجا کرد و این مورد یکی از بهترین خصوصیات این روش حمل و نقل به حساب می‌آید. در ادامه مطلب بیشتر در خصوص وضعیت راه آهن ایران صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

وضعیت راه آهن ایران

با توجه به آخرین آمارهای رسمی که اعلام شده است، سیستم حمل و نقل ریلی کشورمان در شرایط کنونی دارای ۱۰،۴۵۹ کیلومتر خطوط راه آهن می‌باشد که بین سال‌های ۱۲۹۵ تاکنون به وجود آمده است. میانگین تعداد واگن در حال گردش در سیستم باری کشورمان به طور روزانه چیزی حدود ۲۲،۷۳۵ است. این میزان واگن به وسیله ۵۸۳ لوکوموتیو جابجا می‌شوند. این لوکوموتیو‌ها به طور میانگین روزی ۱۲۴،۰۰۰کیلومتر مسیر را طی می‌کنند. با توجه به اینکه کشورمان در یکی از بهترین گره‌گاه‌های ترانزیتی جهان قرار دارد، باید سیستم حمل و نقل ریلی ایران به عنوان یکی از بهترین‌ها در جهان شناخته شود. اما متاسفانه به این شکل نیست و علت اصلی این موضوع هم سیاست‌های اشتباه توسعه سیستم حمل و نقل ریلی بخصوص در قسمت جابجایی کالا است. همین امر سبب شده وضعیت راه آهن ایران شرایطش عالی نباشد. از مشکلات سیستم حمل و نقل در ایران می‌توان به فرسودگی‌ اکثر واگن‌ها، کم بودن امکانات واگن‌ها، بازرسی‌های غیراصولی و همچنین نارسایی سیستم بارنامه الکتریکی اشاره کرد.در حال حاضر میزان سهم حمل و نقل ریلی از طریق جابجایی بار و کالا در کشورمان چیزی نزدیک به ۱۳ درصد از کل می‌باشد.

مزایای حمل و نقل ریلی در کشورمان چیست؟

وضعیت راه آهن ایران و حمل و نقل ریلی مزایای بسیار زیادی دارد. از بهترین خصوصیاتی که می‌توان در مورد این موضوع نام برد، هزینه حمل و نقل قابل ذکر است. اما سایر مزایای استفاده از روش حمل و نقل ریلی چیست؟ این مزایا عبارتند از:

 • گنجایش هر کدام از واگن‌های قطار در مقایسه با یک کامیون بیشتر است.
 • برای استفاده از این روش انرژی کمتری از کارکنان گرفته می‌شود.
 • حمل و نقل ریلی بین المللی و همچنین داخلی توسط کوریدورهای حمل و نقل جابجا خواهند شد.
 • این روش خطر بسیار کمتری در قیاس با سایر روش‌های حمل و نقل کالا و مسافر دارد.
 • قطار خطر بسیار کمتری برای محیط زیست دارد.
 • میزان مصرف انرژی در این روش حمل و نقل بسیار پایین بوده و نصف روش حمل و نقل جاده‌ای می‌باشد.

  کالاهای مجاز برای حمل و نقل ریلی

  وضعیت راه آهن ایران با توجه امنیت بالا و هزینه کمی که برای مشتریان به همراه دارد، در بین بهترین روش‌های ارسال و دریافت کالا قرار دارد. کالاهای متعددی را می‌توان به کمک این روش حمل و نقل کرد، اما بهتر است که پس از ارسال کالاها از شرکت حمل و نقل سوال کنید که آیا می‌تواند بار مورد نظر شما را انتقال دهد یا که خیر.

  بعضی از شرکت‌ها که در زمینه حمل و نقل ریلی فعالیت دارند، بدون در نظر داشتن این مسأله، برای جابجا کردن بار خارج از ظرفیت و همچنین توان واگن‌ها اقدام می‌کنند. همین امر سبب می‌شود که به کالاهای مشتریان آسیب‌های جدی وارد شود. به شکل کلی حمل و نقل ریلی بار توسط قطارهای باری از جابجا کردن بارهایی مانند انواع فلزات، حیوانات دامی و اهلی، مواد معدنی، فراورده‌های چوبی مختلف و سایر موارد مشابه تشکیل شده است که هر یک از این‌ها باید یک واگن مخصوص داشته باشند.

  وضعیت راه آهن ایران از نظر شراکت با کشورهای مختلف

  ایران یکی از مهم‌ترین اماکن دنیا در سیستم حمل و نقل بین المللی به حساب می‌آید. به این دلیل که باعث اتصال قاره اروپا به آسیایی شرق دور و مرکزی می‌شود. جالب است بدانید که  بیشتر قطارهای باری و مسافری بین اللملی از سمت انزل و امیرآباد عبور می‌کنند. کشورمام با چند کشور دنیا روابط ریلی دارد و روزانه چندین قطار مختلف از سمت ایران به کشورهای خارجی سفر می‌کنند. از جمله کشورهایی که تجارت‌های ریلی خوبی با کشورمان دارند، می‌توان به لهستان، چین، قزاقستان، روسیه، اوکراین، آذربایجان، استونی، ازبکستان، مغولستان و گرجستان اشاره کرد.

  وضعیت راه آهن ایران برای مسافران

  این نوع حمل و نقل در واقع برای انتقال مسافران است. اما قیمت بلیت در ایران روز به روز در حال افزایش بوده و این موضوع باعث نارضایتی مردم شده است. بعلاوه چندین سال است که هیچ نوع تغییری بر روی کیفیت متروها و قطارهای مسافربری صورت نگرفته و هیچ پیشرفتی در وضعیت راه آهن ایران برای مسافران حاصل نشده است. با توجه به این موضوع مردم برای جابجایی خود از روش‌های دیگری استفاده می‌کنند. این موضوع ممکن است که وضعیت حمل و نقل ریلی ایران را در درازمدت با مشکلات متعددی همراه کند.

  قوانین حمل و نقل ریلی چیست؟

  وضعیت را آهن ایران از نظر قوانین جالب است. برای روش حمل و نقل ریلی چندین قانون مختلف مشخص شده که برخی از آن‌ها به صورت قراردادهای رسمی بین المللی می‌باشد که کشورها می‌توانند جهت بهره از آن‌ها، پذیرش قرارداد را انجام دهند. این دستورالعمل‌ها بسیار زیاد هستند که برای مثال می‌توان به قراردادهای حمل و نقل بین المللی یا همان FTTOC و قراردادهای جامع حمل و نقل بین المللی راه آهن اشاره کرد. البته قراردادهای دیگری هم وجود دارد که هر یک از آن‌ها دارای بندها و ضوابط مختلف و خاص خود می‌باشند. برای مثال یکی از چند بند موجود در این قوانین به طور مستقیم به موضوع حذف تعرفه‌های گمرکی و همچنین پایین آوردن نرخ اشاره می‌کند. این امر سبب شده وضعیت راه آهن ایران کمی بهتر از گذشته شود.

  مدارک مورد نیاز برای حمل و نقل ریلی در ایران

  جهت جابجایی بار به وسیله شرکت‌های حمل و نقل ریلی در ایران، باید از مدارک لازم برخوردار باشید. در ضمن شما بایستی کلیه فرم‌های مربوطه به انتقال بار که از طرف شرکت‌های ترابری دریافت می‌کنید را به طور کامل پر کنید. به متن درون برگه‌ها دقت داشته باشید و مسئولیت کالاهای خود را به عهده نگیرید. برای انتقال کالا بایستی یک قرارداد را با شرکت حمل و نقل مربوطه تنظیم نمایید. این قرارداد از نام، آدرس فرستنده و گیرنده، مشخصات طول مسیر، مشخصات کالاها و سایر موارد از این دست تشکیل شده است.

  بعد از اینکه قرارداد اصلی میان شرکت حمل و نقل ریلی و شما امضا شد، باید از نظر مدت زمان واگذاری واگن‌ها نیز با شرکت مربوطه توافق کنید. پس از پشت سر گذاشتن همه این مراحل، نوبت به حساب و کتاب باربری و تحویل بار می‌رسد. بعد از اینکه کلیه فرآیندهای ذکرشده را انجام دادید، در نهایت یک برگه بارنامه مرتبط با کالا تنظیم شده و به هر دو طرف داده خواهد شد.

  هزینه حمل و نقل ریلی در کشورمان

  شرکت‌های حمل و نقل ریلی برای اینکه هزینه جابجایی کالا را اعلام کنند، به موارد زیادی دقت دارند. در واقع حمل و نقل بار با قطار و مسافر با روش ریلی، به موارد زیادی بستگی دارد. این موارد عبارتند از:

شرکت حمل و نقل بین المللی راد ترابر اسپادانا – حمل و نقل بین المللی حمل دریایی حمل زمینی- حمل ریلی حمل هوایی ترانزیت کانتینر کامیون واگن ترخیص کشتی فله بر کشتی بالک حمل تانکر کامیون یخچالی کانتینر یخچالی چارتر کشتی © All Rights Reserved.2022

طراحی و. اجرا m.geramian