من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

حمل و نقل هوایی، سریع‌ترین راه برای ارسال بار

سالانه شرکت‌های هواپیمایی مختلفی در سراسر جهان، مرسوله‌ها و بارهای مسافران را با تعرفه‌ای مشخص جابه‌جا می‌کنند. در ایران نیز حمل و نقل هوایی و یا همان فریت، از فرودگاه امام با پروازهای مستقیم و غیر مستقیم به فرودگاه‌های طرف قرارداد انجام می‌شود. شرکت‌های حمل و نقل، موظف هستند تا هزینه ارسال بار هوایی را بر اساس وزن و مقصد مسافر، طبق تعرفه‌های اعلام شده توسط سازمان هواپیمایی کشور، محاسبه و به مشتریان خود اعلام کنند. در ادامه عوامل موثر بر هرینه‌ ارسال بار هوایی و همچنین نکات مهم در مورد آن را بیان می‌کنیم.

حمل و نقل هوایی چیست؟

قبل از آشنایی با هزینه‌های حمل و نقل هوایی، بهتر از با این روش بیشتر آشنا شوید. ارسال و حمل و نقل هوایی کالا یا فریت بار، به جابه‌جایی گفته می‌شود که از طریق هواپیما انجام می‌شود. در این نوع حمل و نقل، کالاها به دو دسته مسافری و تجاری تقسیم می‌شوند که در ادامه آن‌ها را بیشتر توضیح می‌دهیم.

 • بار تجاری: به کالاهایی گفته می‌شود که توسط تجار خریداری شده و با استفاده از هواپیماهای غول پیکر جابه‌جا می‌شوند. به این نوع از بارها، به اصطلاح، کالای تجاری و یا کارگو گفته می‎شود

  عوامل تاثیرگذار در هزینه ارسال بار هوایی

  موارد زیادی هستند که می‌توانند در هزینه ارسال بار هوایی تاثیرگذار باشند. یکی از مهم‌ترین عامل‌ها، نرخ روز دلار، در صورتی که با ایرلاین‌های خارجی ارسال شوند، می‌باشد. البته باید دقت داشته باشید که نرخ دلار به صورت دولتی است و هر چهارشنبه توسط سازمان هواپیمایی کشوری، به شرکت‌های هواپیمایی جهت صدور بارنامه اعلام می‌شود. البته اگر ارسال بار، با استفاده از ایرلاین‌های داخلی انجام شود، قیمت حمل و نقل هوایی بار به ریال محاسبه می‎شود. همچنین لازم به ذکر است که برای استعلام هزینه ارسال بار هوایی حتما به شرکت‌های مجاز، مراجعه کنید. علاوه بر نرخ دلار، فاکتورهای دیگری هم می‌تواند بر روی هزینه ارسال بار تاثیرگذار باشد که از مهم‌ترین آن‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • وزن
  • مقصد
  • نوع بار ارسالی
  • مالیات بر ارزش افزوده
  • نوع ایرلاین
  • تعرفه فریت بار مسافری و تجاری

   هزینه هر کیلو بار هوایی

   یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند بر روی هزینه ارسال بار هوایی تاثیرگذار باشد، وزن کالاها است. به طور میانگین، برای مقصدهای مختلف، قیمت هر کیلو بار هوایی بسته به وزن و حجم بار، بین ۱ تا ۴ دلار می‌باشد که البته باید هزینه‌های اضافی که در بالا ذکر کردیم را نیز به آن‌ها اضافه کنید. برای محاسبه بارهای با وزن کم اما پر حجم، به این صورت عمل می‌کنند، هر متر مکعب بار، باید حداقل ۱۶۷ کیلوگرم وزن داشته باشد. در غیر این صورت، عدد را همان ۱۶۷ در نظر می‌گیرند و هزینه ارسال آن را محاسبه می‌کنند. بنابراین، در بسته‌بندی محصولات باید دقت بالایی داشته باشید زیرا می‌تواند در هزینه‌های ارسال بار تاثیر زیادی داشته باشد. با توجه به این که وزن تاثیر بالایی در محاسبه هزینه‌ ارسال بار هوایی دارد، شرکت‌های حمل و نقل، قوانین مختلفی را برای وزن محموله‌ها تعریف کرده‌اند که تقریبا در بین تمامی ایرلاین‌ها به صورت مشابه اجرا می‌شود. در ادامه دسته‌بندی‌های بارها را بر اساس وزن معرفی می‌کنیم.

   دسته بندی‌ها

   • بارهای ۱۰ الی ۱۱ کیلوگرم را بارهای مینیموم می‌نامند و به دلیل این که وزن کمی دارند، بر اساس فاصله مبدا تا مقصد محاسبه می‎شوند
   • بارهای ۷ الی ۳۰ کیلوگرم را بارهای نرمال می‌نامند و مانند نمونه قبلی، به دلیل داشتن وزن کمتر، براساس فاصله بین مبدا تا مقصد محاسبه می‌شوند
   • برای ارسال بارهای ۴۵ کیلوگرم، عدد ثابتی در نظر گرفته می‎شود که از سوی ایرلاین‌ها تنظیم شده و بر اساس شرایط نرخ ارز، ممکن است دچار نوسان شوند
   • اگر بار شما بین ۴۵ تا ۱۰۰ کیلوگرم باشد، با همان تعرفه صد کیلوگرمی محاسبه می‌شود
   • برای حمل و نقل بارهای بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم نیز عدد ثابتی وجود دارد و با توجه به شهر مقصد تعیین نمی‌شود
    • بازرسی بار X-Ray
    • مالیات بر ارزش افزوده
    • هزینه صدور بارنامه

     فریت بار مسافران به چه شکلی محاسبه می‌شود؟

     در مسافرت‌های هوایی، حمل بار تا سقف ۳۰ کیلوگرم مجاز است و اگر یک فرد بیش از این مقدار باری داشته باشد، به ازای هر کیلوگرم باید مبلغی بین ۱۰ تا ۱۵ دلار را به ایرلاین و مقصد بپردازد. همچنین اگر مسافر بسته‌ای با خود به همراه داشته باشد، باید به ازای هر بسته، مبلغ ۱۰۰ دلار را پرداخت کند. مسلما بهترین روش برای انتقال وسایل افرادی که قصد مهاجرت دارند، فریت بار می‌باشد. این روش، علاوه بر مقرون به صرفه بودن، بسیار ایمن است و شما می‌توانید با خیالی راحت، وسایلی مانند مبل، فرش، لوازم صوتی و … را به شرکت‌های هواپیمایی بسپارید تا آن‌ها وسایل شما را جابه‌جا کنند. بنابراین، در صورتی که مسافران بیش از حد مجاز باری داشته باشند، استفاده از فریت بار می‌تواند برای آن‌ها به صرفه‌تر باشد. البته دقت داشته باشید که این روش تنها برای افرادی است که قصد دارند محصولات شخصی خود را جابه‌جا کنند و تاجران نمی‌توانند محموله‌های اختصاصی و دولتی را با استفاده از این روش وارد کنند.

     بارهای ۳۰۰ کیلوگرم به بالا را تناژ می‌نامند و دارای هزینه کمتری نسبت به مورد قبلی می‌باشد.

     هزینه بار مسافری

     همانطور که بیان شد، هزینه بار هوایی به نوع باری که مسافران با خود حمل می‌کنند نیز بستگی دارد. در این نوع از حمل و نقل، اصطلاحی به نام نقطه شکست وجود (Break Point) وجود دارد که برای ارائه بهترین قیمت حمل و نقل هوایی بار کاربرد دارد. به عنوان مثال، نقطه شکست در نرخ ۱۰۰ کیلوگرم، ۷۵ است و مسافری که ۷۰ کیلوگرم بار دارد، می‌تواند از قیمت گروه وزنی زیر ۱۰۰ کیلوگرم استفاده کند که هزینه‌های کمتری دارد. البته در این نوع از حمل و نقل، عوامل دیگری نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد که این عوامل به شرح زیر هستند.

     هزینه ارسال بار هوایی کالاهای کارگو یا تجاری

     دسته دیگری از بارها، کالاهای تجاری هستند که عموما به آن‌ها بار کانتینری می‌گویند و می‌توانند فضای زیادی از هواپیما را اشغال کنند. برای محاسبه نرخ کارگو و هزینه ارسال بار هوایی برای کالاهای تجاری، باید وزن حجمی بار محاسبه شود. به همین دلیل، فرمولی برای آن در نظر گرفته‌اند و با توجه به مقادیری که به دست می‎آید نرخ حمل و نقل محاسبه می‎شود. براساس این فرمول و با توجه به مقادیری که به دست می‌آیند، نرخ بار هوایی محاسبه می‎شود. برخی از بارهای تجاری، وزن زیادی ندارند و تنها ممکن است حجیم باشند، به همین دلیل، هر چه وزن بار زیادتر شود، هزینه ارسال بار هوایی کاهش پیدا می‌کند. این روش، می‌تواند قیمت ارسال بار را هم  برای مالک بار و هم حمل کننده مقرون به صرفه‌تر کند.

     هزینه‌های اضافی حمل و نقل هوایی

     حمل و نقل هوایی قطعا هزینه‌های قابل توجهی به همراه دارد به همین دلیل، باید در زمان انتخاب شرکت‌های خدماتی بار هوایی، دقت بسیاری داشته باشید. اگر قصد دارید تا یک یا چند وسیله کوچک را به همراه خود به خارج از کشور ببرید، می‌توانید آن را به روش اصولی بسته‌بندی کنید و به فرودگاه بروید و شخصا آن را تحویل بخش فریت بدهید. با استفاده از این روش، برخی از هزینه‌های شما کاهش پیدا می‌کند اما تضمینی وجود ندارد که بار شما سالم به مقصد برسد. به همین دلیل، بهترین کار استفاده از خدمات شرکت‌های خدماتی بار هوایی است. همچنین از سایر هزینه‌های اضافی حمل و نقل هوایی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

شرکت حمل و نقل بین المللی راد ترابر اسپادانا – حمل و نقل بین المللی حمل دریایی حمل زمینی- حمل ریلی حمل هوایی ترانزیت کانتینر کامیون واگن ترخیص کشتی فله بر کشتی بالک حمل تانکر کامیون یخچالی کانتینر یخچالی چارتر کشتی © All Rights Reserved.2022

طراحی و. اجرا m.geramian