حمل و نقل ریلی و مقررات آن

حمل و نقل ریلی یکی از قدیمی‌ترین روش‌های حمل مسافر و حمل بار است که مقررات حمل و نقل ریلی هر سال یا هر دو سال یک بار تغییر می‌کند. برای اینکه بتوانید از این روش برای انتقال بار استفاده کنید، باید مجوز مورد نیاز برای انجام این کار را از اداره راه و ترابری گرفته و بارنامه را نیز دریافت کنید. این روش از دستورالعمل مشخصی پیروی می‌کند که از دریافت مدارک شروع شده و ترخیص کالا آخرین مدرک آن است. باید بدانید که اگر مدارک شما کامل نباشد، در همان مراحل اولیه به مشکل بر می‌خورید.

مقررات حمل و نقل ریلی

قوانین و مقررات حمل و نقل ریلی را در ادامه به شما توضیح می‌دهیم که از چند ماده و تبصره ساخته شده است. قوانین حمل و نقل ریلی عبارتند از:

ماده ۱

برای افزایش سهام حمل و نقل ریلی از طریق جذب و گسترش سرمایه گذاری‌ها و ارتقاء بهر‌ه‌وری و در اختیار قرار دادن خدمات متنوع به مشتریان، با حفظ مالکیت دولت بر حمل و نقل ریلی، به شرکت‌های حمل و نقل ریلی خصوصی، شرکت‌ها و موسسات برای ارائه خدمات وابسته به راه آهن اجازه داده می‌شود تا از شبکه حمل و نقل ریلی و امکانات مربوط به آن با رعایت این قانون و مقررات و ضوابط این صنعت بهره برداری کنند. اما این قانون چند تبصره دارد که باید آن‌ها را نیز در نظر گرفت.

 • تبصره ۱: شرکت حمل و نقل ریلی به صورت حقوقی فعالیت می‌کند و توسط اشخاص حقیقی و حقوقی با مجوز شرکت راه آهن ایران که در این قانون راه آهن نامیده می‌شود که می‌تواند با تامین ناوگان مورد نیاز برای جابه جایی (بار یا مسافر) تاسیس گردد. آئین نامه تاسیس و فعالیت شرکت‌های حمل و نقل ریلی مجاز به گذر در شبکه به مدت دو ماه با تصویب وزیر راه و ترابری مجاز هستند.
 • تبصره ۲: شرایط بهره برداری شرکت‌ها و موسسات در حوزه خدمات حمل و نقل ریلی در چارچوب قوانین خواهد بود و آئین نامه اجرایی آن به تصویب وزیر راه و ترابری می‌رسد.
 • تبصره ۳: خدمات وابسته به حمل و نقل ریلی شامل سرویس‌های مرتبط با امر ناوگان و شبکه، امور پایانه‌های تعمیرات، امور بهره برداری از ناوگان و پشتیبانی‌های فنی و مهندسی، سیستم‌های کنترل، ناوبری قطار، کلیه تجهیزات و سرویس‌های فنی تعمیر و نگهداری، خطوط شبکه ریلی و سرویس‌های ارتباطی باشد.
 • تبصره ۴: شرکت حمل و نقل ریلی قادر است که با دریافت مجوز از مراجع مرتبط در دیگر حوزه‌های حمل و نقل نیز فعالیت کند.

  ماده ۲

  برای اینکه ایمنی تردد ناوگان ریلی، شرایط و دستورالعمل‌های فنی  مرتبط با حمل و نقل وسایل نقلیه ریلی حفظ شود، باید توسط هیات مدیره راه آهن ضوابط لازم اطلاع رسانی شود و شرکت‌هایی که مشغول بهره برداری هستند، مجبور به رعایت آن‌ها می‌باشند.

  • تبصره ۱: در آئین نامه تعیین انواع تخلفات و جرایم مربوط به حمل و نقل ناوگان در شبکه‌های ریلی آمده است که بزودی رسیدگی به تخلفات توسط هیات مدیره راه آهن انجام شده و به تصویب هیات وزیران می‌رسد. میزان جرائم این تخلفات از یک میلیون ریال تا بیست میلیون ریال تعیین شده است.
  • تبصره ۲: تعیین میزان مسئولیت‌ها در سوانح ریلی که از اجرای قانون و سوانح ریلی که از فعالیت‌های کمیسیون جلوگیری از سوانح راه آهن مستقر در نواحی انجام می‌گیرد.
  • تبصره ۳: آئین نامه اجرایی کمیسیون‌های جلوگیری از سوانح نواحی راه آهن و کمیسیون عالی جلوگیری از سوانح راه آهن با پیشنهاد وزارت راه و ترابری به تصویب هیأت وزیران میرسد.

  ماده ۳

  راه آهن موظف است تا تردد ریلی را به گونه‌ای برنامه‌ریزی، هدایت و کنترل کند که حمل و نقل ناوگان شرکت‌های حمل و نقل ریلی در شرایط یکسان از نظر تعرفه دسترسی و استفاده از شبکه امکان‌پذیر باشد. ایجاد محدودیت عبور واگن هر یک از شرکت‌ها، توسط راه آهن به غیر از موارد تعیین شده در مقررات ایمنی حرکت و ظرفیت خطوط، تخلف محسوب خواهد شد و در صورت بروز هرگونه خسارت ناشی از این محدودیت برای شرکت‌های حمل و نقل ریلی و تایید آن توسط مراجع مرتبط، راه آهن مجبور به جبران آن است.

  ماده ۴

  تعیین مقررات و استانداردهای مربوط به تولید، واردات و تعمیر و نگهداری ناوگان ریلی بر عهده راه آهن است و دستگاه‌های نظارتی و کلیه تولید کنندگان و وارد کنندگان مربوطه مجبور به رعایت آن هستند.

  ماده ۵

  راه آهن وظیفه دارد که برای استفاده از ظرفیت باقی مانده ارتباطی موجود از شبکه ارتباطی اختصاصی خود نسبت به ارائه سرویس‌های ارتباطی باسیم و بی‌سیم، انتقال داده‌ها به شرکت‌های خصوصی اقدام نماید.

  ماده ۶

  تعرفه بهره برداری از شبکه ریلی کشور به منظور عبور یک یا چند واگن و یا یک قطار کامل (باری یا مسافری) بصورت باردار یا خالی از روی شبکه ریلی بر حسب وزن، ظرفیت و طول واگن، طول و ابعاد کالای بارگیری شده در واگنهای ویژه، مسیر حرکت، شرایط مسیر و دیگر عوامل مؤثر در این راستا و همچنین سرویسهای ارتباطی، به موجب آئین نامه‌ای خواهد بود که توسط هیأت مدیره راه آهن تهیه و با تصویب وزیر راه و ترابری لازم‌الاجراء است.

  • تبصره ۱: نرخ بهره برداری از شبکه ریلی باید به صورتی تعیین شود که تامین هزینه‌های بهره برداری را در بر گرفته و از شبکه در بخش ریلی برای صاحبان کالا و سرمایه گذاران نسبت به دیگر شاخه‌های حمل و نقل باشد.
  • تبصره ۲: با توجه به مزیت‌های حمل و نقل ریلی و در صورت عدم تعیین نرخ بهره برداری برای تامین هزینه‌های نگهداری شبکه، دولت میتواند از سال ۱۳۸۵ اعتبارات مورد نیاز این شیوه از حمل و نقل را همانند هزینه‌های نگهداری تاسیسات زیربنایی سایر شاخه‌های حمل و نقل، در بودجه‌های سنواتی از محل صرفه‌جویی مصرف سوخت برداشت کند.

   ماده ۷

   راه آهن وظیفه دارد که با برنامه‌ریزی و رعایت مقررات مالی، واگن‌های حمل و نقل بار و مسافر خود را با زمان‌بندی مناسب به گونه‌ای که در امر حمل و نقل ریلی کالا و مسافر اختلال ایجاد نشود، به شرکت‌های حمل و نقل ریلی واگذار کند.

شرکت حمل و نقل بین المللی راد ترابر اسپادانا – حمل و نقل بین المللی حمل دریایی حمل زمینی- حمل ریلی حمل هوایی ترانزیت کانتینر کامیون واگن ترخیص کشتی فله بر کشتی بالک حمل تانکر کامیون یخچالی کانتینر یخچالی چارتر کشتی © All Rights Reserved.2022

طراحی و. اجرا m.geramian