مقدمه

قبل از اینکه با فورواردر هوایی آشنا شوید، باید شناخت خوبی از فورواردرها داشته باشید؛ اگر تا به حال صادرات و واردات محصولی را انجام داده باشید، قطعا آن‌ها را به خوبی می‌شناسید. فورواردرها اغلب به عنوان واسطه یا نماینده شما در معاملات، واردات و صادرات کالاها عمل می‌کنند و وظیفه آن‌ها با توجه به چیزی که تعیین می‌کنید، متفاوت است. فورواردها می‌توانند یک شخص حقیقی و یا یک شرکت حقوقی باشند که واردات و صادرات کالا را برای شما انجام می‌دهند.

فورواردر هوایی چیست؟

فورواردر (Forwarder) از نظر لغوی چند معنی دارد که در ابتدا باید کلمه فوروارد را که از آن برگرفته شده است را بررسی کنیم. فوروارد در به معنی حمل کردن، رساندن و ارسال کردن است که حمل کردن تطابق بیشتری با موضوع ما دارد. فورواردر به معنی حمل کننده است که محصول را از خارج، وارد کشور می‌کند. فورواردر هوایی روشی است که با استفاده از آن، محصولات از طریق راه‌های هوایی وارد و خارج از مرزها می‌شوند. اگر می‌خواهید از فورواردر هوایی استفاده کنید، در ابتدا باید اسناد و مدارک مورد نیاز را داشته باشید. همچنین تحویل و دریافت بار نیز مراحلی دارد که باید آن‌ها را نیز انجام دهید.

مراحلی که برای انجام دادن فورواردر هوایی باید طی کنید

واردات و صادرات محصولات با فورواردر هوایی مراحلی دارد که برخی از آن‌ها را شما و برخی دیگر را شخص و یا شرکت فورواردر باید انجام دهد. در ادامه توضیحات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 • در مرحله اول شما باید برای وارد و صادر کردن کالای خود درخواست بدهید و ببینید که آیا کالای ما اجازه ورود و یا خروج از کشور را دارد یا خیر
 • اگر کالای شما صلاحیت لازم را داشت، یک فرم به شما داده می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید برای فورواردر هوایی درخواست دهید
 • بعد از درخواست شما برای فورواردر هوایی، در صورتی که همه شرایط مهیا بود، اجازه واردات و صادرات کالا به شما داده می‌شود
 • بعد از تایید درخواست، یک تاریخ مشخص می‌شود که در آن روز باید بار یا کالای مورد نظر به ترمینال فورواردر تحویل داده شود؛ توجه کنید که اگر تحویل کالای شما با تاخیر انجام شود، ممکن است که از هواپیما جا بمانید که هزینه‌های اضافی را در بر خواهد داشت
 • بعد از تحویل کالا به فورواردر، باید صبر کنید تا تاریخ مورد نظر برای پرواز فرا برسد تا کالای شما منتقل شود؛ کالای شما در هواپیما بیمه است و در صورت بروز هر اتفاق، نیازی به نگرانی نیست
 • در زمان دریافت کالا اگر در محل حضور نداشته باشید، کالا به انبار ترمینال منتقل می‌شود که در این صورت باید مدارک خود را برای ترخیص کالا به همراه داشته باشید
 • اگر کالای شما به سمت گمرک هدایت شد، باید هزینه حمل و نقل کالا و مدارک خود را به همراه داشته باشید تا کالا را دریافت کنید.
 • ناقص بودن و یا گم شدن مدارک

  توجه کنید که اگر مدارک شما برای درخواست فورواردر هوایی کامل نباشد، از همان ابتدا به مشکل بر خواهید خورد و نمی‌توانید که مراحل کار را طی کنید. در صورتی که مدارک خود را گم کردید، لازم نیست نگران باشید، از فرم و مدارکی که در زمان درخواست فورواردر ارائه می‌دهید، یک کپی گرفته می‌شود که با احراز هویت می‌توانید یک کپی از آن‌ها را دریافت کنید.

 • فورواردر چه وظایفی دارد؟

  وظایف فورواردر با توجه به کالا و مسئولیت‌هایی که به آن اعمال می‌شود، متفاوت است. این وظایف به چشم فورواردرها، ارائه خدمات محسوب می‌شود و هرچه این خدمات بیشتر و سخت‌تر باشند، مزد دریافتی نیز بیشتر خواهد بود. وظیفه اصلی فورواردرها به وجود آوردن شرایط مناسب برای واردات و یا صادرات کالا است. بنابراین می‌توان گفت که فورواردر یک واسطه است که کارهای شما را برای انتقال انجام می‌دهد. فورواردرها اغلب با صنف وارد کنندگان، صنف صادر کنندگان، سایر شرکت‌ها و اشخاص، شرکت‌های سازمان دهی وسایل حمل و نقل ایمن، کارآمد و مقرون ‌به ‌صرفه را برای انتقال مطمئن کالا در بین کشورها روبه رو هستند.

  فورواردرها برای انتقال بار، باید اسناد و مدارکی را آماده کنند و به ادارات مختلفی بروند تا همه چیز برای انتقال مهیا شود. آن‌ها معمولا کارهای تنظیم و انعقاد قرارداد حمل و نقل با صاحب کالا، ارسال بارنامه، جمع آوری بار و انبارداری کالا، بسته‌بندی کالا با توجه به نوع قرارداد با کارفرما، بیمه بار، انجام تمامی تشریفات و عملیات گمرکی در کشور مبدا، اخذ مجوزهای لازم مربوطه و غیره را انجام می‌دهند. توجه کنید که سپردن همه این کارها به یک شخص بسیار هزینه‌بر است، اما اگر یک تیم و یا شرکت خوب در این زمینه را پیدا کردید، کار خود را به آن‌ها بسپارید تا در کمترین زمان و هزینه مراحل کار را طی کنید.

  محدودیت‌هایی که فورواردر نقشی در آن‌ها ندارد

  محدودیت‌های در واردات و صادرات کالاها وجود دارد که فورواردر نقشی در آن‌ها ندارد. اما در برخی موارد واردات این کالا‌ها مورد استثنا قرار گرفته که فورواردر نقش پررنگی در دریافت مجوز وارد کردن آن‌ها دارد. طبیعی است که حمل اشیائی مانند سلاح و مهمات، مواد محترقه و مواد منفجره ممنوع است. علاوه بر این، حمل اشیای قاچاق، مواد آتش‌زا و سوختنی، مواد سمی و بیماری‌زا با هواپیما نیز غیر قانونی است. مواد رادیو اکتیو، سلاح‌ سرد و وسایلی از این دست را نمی‌توانید وارد و یا صادر کرد. در میان خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به غیر از مشروبات الکلی ممنوعیت خاصی وجود نداره. درباره حمل حیوانات با هواپیما نیز محدودیت‌هایی وجود دارد. در حالت عادی شما نمی‌توانید حیوانی را با استفاده از هواپیما وارد و یا صادر کنید، مگر اینکه شرایط خاصی به وجود بیاید که باعث ایجاد استثنا شود. اما باید بدانید که در انجام این کار سخت‌گیری‌های زیادی وجود دارد.

  اسنادی که فورواردر در اختیار شما قرار می‌دهد

  فورواردر کاغذ بازی‌های زیادی را در ادارات مختلف انجام می‌دهد تا مجوز حمل و نقل کارا را دریافت نمایید. اما اسنادی هستند که شما نیز باید آن‌ها را داشته باشید. در ادامه اسناد مهمی که فورواردر باید به شما تحویل بدهد را به شما معرفی می‌کنیم.

  • گواهینامه قرارداد اولیه (Certificate of origin statement)
  • گواهینامه بازرسی (Inspection certificate)
  • فاکتور بازرگانی (Commercial invoice)
  • صورتحساب قرارداد محموله (Bill of Lading contract)
  • گواهینامه صادرات (Export license)
  • سند حمل کننده کالاهای صادرات (Shipper’s export declaration document)
  • مشخصات مرسوله خروجی از قبیل وزن و سایز (Export packing list)

  توجه کنید که در زمان ارسال و دریافت کالا باید همه این مدارک را به همراه داشته باشید، در غیر این صورت به مشکل برخواهید خورد و مجبور می‌شوید که انتقال بار خود را با تاخیر انجام دهید.

  اصطلاحاتی که باید در این باره یاد بگیرید

شرکت حمل و نقل بین المللی راد ترابر اسپادانا – حمل و نقل بین المللی حمل دریایی حمل زمینی- حمل ریلی حمل هوایی ترانزیت کانتینر کامیون واگن ترخیص کشتی فله بر کشتی بالک حمل تانکر کامیون یخچالی کانتینر یخچالی چارتر کشتی © All Rights Reserved.2022

طراحی و. اجرا m.geramian