در این مقاله صنعت حمل و نقل دریایی و موانع پیش رو برای ساخت کشتی ها وجود دارند بررسی می شود .
اگرچه صنعت کشتی سازی از قدمت زیادی برخوردار است اما سهم ایران علی رغم داشتن ۳ هزار کیلومتر ساحل آبی به دلایل زیادی ، از این تجارت بسیار ناچیز است.
صنعت کشتی‌سازی همچون صنعت خودروسازی جزعی از صنایع مادر شناخته می‌شود و هرگونه توسعه و پیشرفت در این صنعت می‌تواند همزمان صنایع وابسته ی کشور از قبیل صنعت فولاد، ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات و سازندگان قطعات را زنده کند و موازی با ایجاد اشتغال، زمینه‌ساز پیشرفت و ورود تکنولوژی‌های نوین در صنایع دریایی می‌شود.
تاریخ صنعت کشتی‌سازی در ایران به زمانی برمی‌گردد که هنوز کشورهایی مانند امارات، کویت و… در حوزه دریایی و بندری اقدامی انجام نداده بودند. به طور کلی می توان گفت از دو سال قبل از انقلاب، کارگاه‌های کوچک تعمیرات در کشور ایجاد شد و از همان زمان موضوع سرمایه‌گذاری در خلیج‌فارس همزمان با “دوو” آغاز شد و همچنان نیز ادامه دارد. این سرمایه‌گذاری در بخش هایی به نتیجه رسیده و کشتی‌های سایز کانتینربر در کشور ساخته می‌شود اما برای ساخت کشتی‌های بزرگ شرایط وجود ندارد و به دلیل کمبود منابع مالی به نتیجه نرسیده است.
یکی از چالش‌های صنعت کشتی‌سازی این است که نسبت به سایر فعالیت‌ها سود محدودی دارد. در همین رابطه غلامعباس حافظ‌پور مدیرعامل یک شرکت کشتی‌سازی درباره صنعت کشتی‌سازی به تین‌نیوز می‌گوید اساسا کشتی‌سازی در جهان توجیه اقتصادی ندارد این در حالی است که کشتی‌سازی صنعت مادر است كه باعث توسعه صنعتي و اقتصادي هر كشور و زمينه اي براي رشد ديگر صنايع به ويژه صنايع بالادستي خود می‌شود، به این .ترتیب نباید از آن غافل ماند
کارشناسان بر این عقیده اند که با توجه به نقش ژئوپلتيكي ايران و مرزهاي آبي مناسب در شمال و جنوب و همچنین شاه‌راه‌هاي ارتباطي ايران با آسياي جنوب شرقي، كشورهاي عربي و اروپايي كه مي‌توان با استفاده از مزيت‌هاي آبي درآمدهاي ترانزيتي را افزايش داد، لزوم  ساخت كشتي‌هاي تجاري و حتي تفريحي بيش از پيش احساس می‌شود.

برخی از کارشناسان معتقدند ساخت کشتی‌های اقیانوس‌پیما در داخل توجیه اقتصادی ندارد. در این راستا ملکرضا ملکپور عضو انجمن توسعه دریامحور نیز درباره ساخت کشتیهای اقیانوس پیما و مورد نیاز ناوگان کشتیرانی کشور در داخل می‌گوید باید ابتدا ببینیم از لحاظ فنی، صنایع داخلی توان ساخت شناور تا چه اندازه و با چه تناژی را دارد که با توجه به کارنامه فعلی کشتیسازی داخلی، واضح است که فقط توان ساخت شناورهای خدماتی و کوچک با ظرفیتهای زیر 2000 تن موجود است.

حمل  و نقل بین المللی، حمل دریایی، حمل زمینیحمل ریلی، حمل هوایی، ترانزیت،کانتینر، کامیون، واگن، ترخیص، کشتی فله بر، کشتی بالک، حمل تانکر، یخچالی، چارتر کشتی، گواهی نامه بین المللی CMR(سی ام آر)، کاپوتاژ، کارنه تیر، کشنده، کفی، چادری، گمرک، برگه سبز، دفترچه خروج، جذب راننده

شرکت حمل و نقل بین المللی راد ترابر اسپادانا – حمل و نقل بین المللی حمل دریایی حمل زمینی- حمل ریلی حمل هوایی ترانزیت کانتینر کامیون واگن ترخیص کشتی فله بر کشتی بالک حمل تانکر کامیون یخچالی کانتینر یخچالی چارتر کشتی © All Rights Reserved.2022

طراحی و. اجرا m.geramian