ترانزیت کالا

به حمل کالای خارجی از یک گمرک و عبور از خاک کشور و تحویل آن به یک کشور خارجی ترانزیت خارجی می­نامند. حمل یک کالا از گمرک داخلی به یک گمرک دیگر در داخل کشور ترانزیت داخلی کالا گفته می شود.

دو نوع ترانزیت کالا وجود دارد. ترانزیت کالای داخلی و ترانزیت کالا خارجی.

ترانزیت کالا خارجی

اگر کالایی از طریق مرز به کشوری وارد شود و پس از عبور از خاک این کشور به کشور دیگری تحویل داده شود، ترانزیت خارجی نامیده می­شود.

ترانزیت کالا داخلی

هرگاه کالایی از یک مرکز گمرک‌ مجاز در کشور به مرکز گمرک‌ دیگری در همان کشور حمل و نقل شود، ترانزیت داخلی می­گویند. مثلاً حمل کالا از یک گمرک مرزی به گمرک تهران.

اهمیت ترانزیتی ایران

جمهوری اسلامی ایران؛ ازجمله کشورهایی است که به لحاظ قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب از مزایای ترانزیتی خوبی بهره­مند بوده و با گسترش شبکه حمل و نقل و ارتباط مطمئن و کارآمد می­تواند از این مزایای در راستای افزایش درآمدهای ارزی و ارتقای موقعیت استراتژیک خود در منطقه به نحو مطلوب استفاده کند. در جنوب ایران خلیج فارس قرار دارد، که کشورهای عمدۀ تولیدکننده نفت جهان را درخود جای داده است. این منطقه به عنوان گلوگاه انرژی جهان محسوب می­شود. در شمال ایران نیز دریای خزر قرار دارد که بهترین پل ارتباطی میان کشورهای ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان است و می­تواند نقش مهمی در تجارت میان این کشورها ایفا کند. از سوی دیگر ایران از غرب و شرق با کشورهای عراق، ترکیه، پاکستان و افغانستان همسایه است. به عبارتی می­توان گفت ارتباط ایران با ۱۵ کشور جهان از طریق مرزهای آبی و خاکی برقرار می­شود و درعین حال نیز ایران به نوبه خود می­تواند به عنوان پل ارتباطی میان این کشورها (با یکدیگر وسایر مناطق جهان) ایفای نقش نماید. از طرف دیگر این کشورها جمعیت بزرگی را در خود جای داده و از درآمدهای زیادی نیز برخوردارند که این عامل نیز به نوبه خود علاوه بر دراختیارداشتن منابع وثروت­های ملی خدادادی می­تواند به عنوان عامل توسعه ترانزیت وتجارت درمنطقه موثر باشد. ارتباط کشورهای آسیای میانه با خلیج فارس و همچنین برقراری رابطه تجاری بین شرق آسیا با کشورهای اروپایی از طریق ایران بسیار مقرون به صرفه است به نحوی که بسیاری از این کشورها به دنبال آن هستند تا چنین روابطی را از طریق ایران برقرار کنند.

مزیت­های ترانزیت کالا ازطریق ایران

با توجه  به موقعیت راهبردی وترانزیتی کشور عزیزمان، می­توان فرصت­ها و مزیت­های زیادی را برای ترانزیت کشور در نظر گرفت. البته بهره برداری درست و به موقع از این فرصت­ها و همچنین انجام سرمایه­گذاری لازم و تبلیغات گستردۀ همزمان می­تواند دربهره برداری اثربخش از موقعیت جغرافیائی و منحصر به فرد ترانزیتی کشورموثر باشد، لذا نحوه بهره برداری از این مزیت­ها و فرصت­ها و برقراری ارتباط حمل و نقلی با کشورهای هدف می­تواند نقش برجسته­ای در تسهیل تجارت میان آسیا و اروپا و کشورهای منطقه و توسعه ترانزیت ایفا نماید. در مجموع مزیت­های ترانزیت از طریق قلمرو جمهوری اسلامی ایران عبارتند از:

قرارگرفتن درمسیر کریدورهای ترانزیتی شمال- جنوب و درنتیجه برقراری ارتباط ترانزیتی کشورهای روسیه، اروپای شرقی، مرکزی، شمالی، آسیای میانه و قفقاز از یک ‌سو و آسیای جنوبی، جنوب شرقی، خاور دور، اقیانوسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس به عنوان یک مزیت برجسته برای ایران قلمداد می‌شود . همچنین به دلیل کوتاهی مسیر در کریدور شمال- جنوب و تجهیز امکانات و زیرساخت­ها و فراهم آوردن امکانات و تسهیلات گسترده در بخش­های مختلف حمل ونقل، مسیر ایران از جذابیت­های فراوانی برای ترانزیت کالا برخوردار می­باشد. بنادرشهید رجائی، امیرآباد و بندرانزلی ازجایگاه ویژه­ای درمسیر ترانزیتی کریدور شمال – جنوب برخوردار بوده وعلاوه بربنادر مذکور بنادر شهید باهنر، لنگه، بوشهر، چابهار، امام خمینی(ره)و نوشهر نیز از پتانسیل­های نقش آفرینی منحصر به خود برخوردار می‌باشند.برقراری ارتباط ترانزیتی افغانستان و آسیای میانه ازطریق محور ترانزیتی شرق کشور “چابهار – میلک”؛ نزدیکی جغرافیائی بندرچابهار به افغانستان، انجام سرمایه­گذاری­های گسترده دربخش­های مختلف حمل ونقل از جمله بخش دریائی، ایجاد تسهیلات و زیرساخت­های حمل و نقل در مسیر محور شرق کشور و حمایت­های گسترده دولتی، بندر چابهار را به عنوان قطب ترانزیت افغانستان تبدیل کرده و درصورت مرتفع شدن موانع، علاوه برتوسعه محور شرق شاهد رونق ترانزیت درمسیر مذکور خواهیم بود. بندر چابهار به عنوان مهم­ترین بندر در مسیر ترانزیتی محورشرق کشور مطرح است ولی به دلیل برخی نارسائی­های ساختاری، درترانزیت کالا به افغانستان نسبت به بندرعباس از اهمیت کمتری برخوردار می باشد.

حمل  و نقل بین المللی

حمل دریایی

حمل زمینی

حمل ریلی

حمل هوایی

ترانزیت

کانتینر

کامیون

واگن

ترخیص

کشتی فله بر

کشتی بالک

حمل تانکر

یخچالی

چارتر کشتی

شرکت حمل و نقل بین المللی راد ترابر اسپادانا – حمل و نقل بین المللی حمل دریایی حمل زمینی- حمل ریلی حمل هوایی ترانزیت کانتینر کامیون واگن ترخیص کشتی فله بر کشتی بالک حمل تانکر کامیون یخچالی کانتینر یخچالی چارتر کشتی © All Rights Reserved.2022

طراحی و. اجرا m.geramian