اینکوترمز چیست؟

امروزه در دنیای تجارت و بازرگانی بین­الملل به وضوح می­توان دید که مجموعه­ی اصطلاحات اینکوترمز نقش بسیار مهمی در ساده­تر و بهینه شدن فرایندهای تجاری ایفا می­کنند. این مهم در حالی است که شرکت­های حمل و نقل بین المللی همواره شاهد این بوده­اند که بازرگانان و تجار از نقش پر اهمیت اصطلاحات اینکوترمز اطلاع بسیار زیادی نداشته و در فرایند حمل ونقل کالاهای وارداتی یا صادراتی خود با مشکلات بسیار زیادی در حمل کالاهای خود مواجه شده­اند. از این رو در این مقاله به تفصیل در مورد ماهیت اصطلاحات اینکوترمز در هر 4 روش حمل دریایی، حمل زمینی، حمل هوایی و حمل ریلی توضیح خواهیم داد.

اینکوترمز چیست؟

می­توان عنوان کرد تنها دلیلی که اتاق بازرگانی بین­الملل (ICC) در سال 1936 اصطلاحات اینکوترمز را مطرح و تصویب کرد، حل اختلافات مسئولیت حمل بین فروشنده و خریدار بود. اصطلاحات اینکوترمز تلویحا اینکه چه کسی مسئول پرداخت است و ریسک جابه­جایی و انتقال کالا در هر مرحله از فرایند حمل را مشخص می­کند. اصطللاحات اینکوترمز راه­حل­های استاندارد را در هر معامله بازرگانی و تجاری مشخص و وظیفه­ی هر طرف معامله را به شکل استاندارد تشریح می­کند. در ادامه اصطلاحات اینکوترمز مربوط به هر 4 روش حمل، به تفصیل توضیح داده می­شود.

اصطلاحات اینکوترمز مربوط به حمل دریایی

 • اولین اصطلاح مربوط به حمل دریایی، اصطلاح (FAS) است. این اصطلاح به طور واضح مشخص می­کند که فروشنده کالا را در کنار کشتی تعیین شده توسط خریدار در بندر حمل تعیین شده تحویل می­دهد.
 • در اصطلاح (FAS) انتقال ریسک ناشی از فقدان یا خسارت وارده به کالا و کلیه هزینه­ها هنگامی که کالا در کنار کشتی قرار می­گیرد به عهده­ی خریدار است. در این اصطلاح فروشنده کمترین مسئولیت را عهده دار است.
 • دومین اصطلاح مربوط به حمل دریایی، اصطلاح (FOB) است. در این اصطلاح فروشنده کالا را روی عرشه کشتی تعیین شده توسط خریدار در بندر حمل تعیین شده تحویل می­دهد.
 • در اصطلاح (FOB) انتقال ریسک فقدان یا خسارت وارده به کالا هنگامی است که کالا در کشتی بارگیری می­شود، و کلیه هزینه­ها از این به بعد به عهده­ی خریدار است.
 • سومین اصطلاح مربوط به حمل دریایی، اصطلاح (CFR) است. در این اصطلاح فروشنده هزینه­ها و کرایه حمل لازم تا بندر مقصد تعیین شده می­پردازد. در این اصطلاح تنظیم قرارداد حمل به عهده­ی فروشنده است.
 • در اصطلاح (CFR) وظیفه فروشنده با تحویل کالا به حمل­کننده تعیین شده به نحوی که در اصطلاح مشخص شده، به پایان می­رسد و نه زمانی که کالا به بندر مقصد می­رسد.
 • آخرین اصطلاح در حمل و نقل دریایی اصطلاح (CIF) است. در این اصطلاح همانند اصطلاح (CFR) فروشنده هزینه­­ها و کرایه حمل لازم تا بندر مقصد می­پردازد، با این تفاوت که هزینه بیمه نیز به عهدده­ی فروشنده است.
 • در اصطلاح ( CFRو CIF) انتقال ریسک فقدان یا خسارت وارده به کالا هنگامی است که کالا در کشتی بارگیری می­شود.

ذکر این نکته مهم است که کالاهایی که به صورت فله در حمل دریایی حمل می­شود اصطلاحات اینکوترمز مجزایی از سایر کالاها دارا هستند. کشتی­های فله­بر غالباً براي يك سفر اجاره مي­شوند و مخصوص حمل غلات، حبوبات و كالاهاي فله چون ذغال سنگ و سنگ آهن و… هستند. اين کشتی­ها مثل نفت كش­ها فاقد وسايل، تجهيزات تخليه و بارگيري مي­باشند.

 • در حمل به این روش شرکت حمل کنندهمسئول بارگیری و تخلیه محموله خواهد بود. با توجه به مقدمه گفته شده، در توافق برای حمل بین ارسال کننده کالا و شرکت حمل و نقل چهار روش می توان نام برد.
 • اولین اصطلاح مربوط به حمل دریایی به صورت فله اصطلاح (LIFO) است. اگر کالا با شرایط(LIFO) حمل شود در آن صورت شرکت حمل کننده مسئول بارگیری و فرستنده کالا مسئول تخلیه بار خواهد بود.
 • دومین اصطلاح، اصطلاح (FILO) است. اگر کالا با شرایط (FILO) حمل شود، فرستنده کالا مسئولیت پرداخت هزینه های بارگیری و شرکت حمل کننده مسئولیت پرداخت هزینه های تخلیه را بر عهده خواهد داشت.
 • سومین اصطلاح (LILO) است. از این اصطلاح زمانی استفاده می­شود که شرکت حمل کننده مسئول پرداخت کلیه هزینه های بارگیری و تخلیه خواهد بود.
 • اخرین اصطلاح (FIFO) است. از این اصطلاح زمانی استفاده می­شود که، فرستنده کالا مسئول پرداخت کلیه هزینه های بارگیری و تخلیه خواهد بود.

اصطلاحات اینکوترمز دامنه­ی وسیعی از مشکلات حمل و نقل کالا در بعد بین المللی را حل کرده و نقش مهمی در تسهیل سازی فرایندهای حمل و نقل داشته است. آخرین مجموعه­ی اصطلاحات اینکوترمز مربوط به حمل زمینی است. این دسته از اصطلاحات برای حمل هوایی و حمل ریلی هم  نیز قابل تعمیم  است.

 • اولین اصطلاح مربوط به حمل زمینی (EXW) است. در این اصطلاح فروشنده باید کالا را در محل خود یا محل تعیین شده (محلی که فروشنده تعیین می­کند) در اختیار خریدار قرار دهد.
 • در (EXW) تحویل کالا توسط فروشنده نه نیازی به بارگیری آن بر روی وسیله­ی حمل دارد و نه ترخیص کالا برای صدور. بنابراین فروشنده در فرایند حمل هیچ نقشی داشته و کم­ترین مسئولیت را عهده دار است.
 • دومین اصطلاح مربوط به حمل زمینی، اصطلاح (FCA) است. این اصطلاح عنوان می­کند که فروشنده باید کالا را در محل کار خویش یا محل تعیین شده­ی دیگری بر روی وسیله­ی حمل به خریدار تحویل دهد.
 • در اصطلاح (FCA) فروشنده را، حسب مورد، ملزم به ترخیص کالا برای صادرات می­کند و فروشنده وظیفه­ایی برای ترخیص کالا برای ورود، پرداخت عوارض واردات یا انجام تشریفات گمرکی برای ورود کالا ندارد.
 • سومین اصطلاح، اصطلاح (CPT) است. در این اصطلاح فروشنده کالا را در محل تعیین شده (محل توافق شده بین خریدار و فروشنده) به حمل­کننده یا خریدار تحویل می­دهد.
 • در اصطلاح (CPT) فروشنده باید قرارداد حمل را منعقد و هزینه حمل لازم برای رسیدن کالا به محل تعیین شده در مقصد را بپردازد.
 • چهارمین اصطلاح که اصطلاح (CIP) است، علاه بر تمامی مفاد (CPT) فروشنده ملزم به بیمه کالای خریداری شده خریدار است.
 • هنگامی که از اصطلاحات (CPT) و (CIP) استفاده می­شود، وظیفه فروشنده با تحویل کالا به حمل­کننده به پایان می­رسد و نه زمانی که کالا به مقصد می­رسد.
 • پنجمین اصطلاح در حمل زمینی، اصطلاح (DPU) است. در این شیوه­ی حمل، فروشنده باید کالا را تا مبدا توافق شده در مقصد حمل کند. در این شیوه­ی حمل فروشنده مسئول تخلیه بار است و تشریفات گمرکی به عهده خریدار است.
 • در اصطلاح (DPU) فروشنده فقط مسئولیت حمل و تخلیه تا مبدا تعیین شده را دارد به عنوان مثال بندر مقصد. ولی مسئولیت بارگیری روی وسیله­ی نقلیه و حمل به مقصد نهایی خریدار به عهده­ی خریدار است.
 • ششمین اصطلاح در حمل زمینی، اصطلاح (DAP) است. این اصطلاح همانند (DPU) است، با این تفاوت که فروشنده کالا را پس از بارگیری بر روی وسیله­ی حمل در بندر مقصد کالا را در محل تعیین شده خریدار به وی تحویل دهد.
 • آخرین اصطلاح در حمل زمینی اصطلاح (DDP) است. در این شیوه­ی حمل فروشنده بیشترین مسئولیت را دارد. به عبارت دیگر تمامی مسئولیت حمل و ترخیص کالا در مبدا و مقصد به عهده­ی فروشنده است.

 

 

 

شرکت حمل و نقل بین المللی راد ترابر اسپادانا – حمل و نقل بین المللی حمل دریایی حمل زمینی- حمل ریلی حمل هوایی ترانزیت کانتینر کامیون واگن ترخیص کشتی فله بر کشتی بالک حمل تانکر کامیون یخچالی کانتینر یخچالی چارتر کشتی © All Rights Reserved.2022

طراحی و. اجرا m.geramian