بازرگانی، گمرک و اصطلاحات آن‌ها

اگر یک بازرگان هستید و یا در گمرک رفت و آمد زیادی دارید، باید با اصطلاحات بازرگانی و گمرکی به خوبی آشنا باشید، زیرا از این اصطلاحات به صورت روزمره در اداره‌جات و مکالمات افراد استفاده می‌شود و ممکن است از معامله و یا موضوع مورد نظر عقب بمانید و یا مفهوم بحث را به خوبی درک نکنید. در ابتدا باید به شما بگوییم که تعداد این اصطلاحات بسیار زیاد هستند، بنابراین برای یادگیری آن‌ها باید زمان بگذارید. اما نیازی به نگرانی نیست، زیرا معنی آن‌ها بسیار ساده است و با چند بار استفاده از آن‌ها در مکالمات روزمره خود، می‌توانید آن‌ها را به خوبی فرا بگیرید.

اصطلاحات بازرگانی و گمرکی

همانطور که گفتیم تعداد اصطلاحات این دو حوزه بسیار زیادی هستند و یادگیری همه‌ی آن‌ها زمان زیادی از شما می‌گیرد. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که به ادامه این مطلب توجه بیشتری داشته باشید، زیرا اصطلاحات مهم این دو حوزه که استفاده زیاد از آن‌ها می‌شود را به شما معرفی می‌کنیم. در ابتدا اصطلاحات گمرکی را به شما معرفی می‌کنیم و سپس اصطلاحات بازرگانی را در اختیارتان قرار می‌دهیم. برخی از اصطلاحات نیز در هر دو حوزه به طور مشترک استفاده می‌شوند که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ارزش کالاهای صادراتی در گمرک

به طور کلی کالاهایی که برای صادر شدن به گمرک انتخاب می‌شوند، بدون در نظر گرفت قیمت آن‌ها که در قرارداد نوشته شده است، قابل صدور با ارزش خارج از قیمت خارج از قرارداد می‌باشند که از قبل توسط مرجع رسمی دولتی تعیین می‌شود. قیمت خارجی در یک فهرست به گمرک یا بانک مورد نظر ارسال می‌شود که با توجه به این موضوع می‌توان گفت که صادر کننده کالا در تمام مدت قادر است به تمامی قیمت‌ها دسترسی داشته باشد.

اسناد مثبته گمرکی

این نوع اسناد به وارد شدن کالا به ترتیب مجاز کشور و انجام مراحل اولیه ورود کالا در گمرک مربوط هستند که از گمرک با صدور سند و پرداخت کلیه بدهی‌ها، ترخیص می‌شوند. همچنین باید هزینه‌های محتمل شده از گمرک نیز پرداخت شود.

ارزش کالای وارداتی در گمرک

ارزش کالای وارد شده در گمرک بدون در نظر گرفتن نوع کالا، به معنی هزینه سی آی اف (CIF)، هزینه خرید کالا در مبدا با هزینه‌های حمل و نقل، بیمه و باربندی که شامل کلیه هزینه‌های مربوط به افتتاح اعتبار یا هزینه‌های دیگر می‌باشند را از سمت بانک مرکزی اعلام می‌شود.

اسناد حمل

اسناد حمل یا بارنامه، به معنی سند قرارداد حمل، رسید دریافت کالا و سند اصلی مالکیت کالا می‌باشد. این سند در زمان ادعای خسارت از بیمه قادر است که برای دریافت بیمه به شما کمک کند. اطلاعات درج شده در بارنامه باید شرح کالا، نام کشتی حامل، ذکر عبارتی که حاکی از وجود کالا در کشتی، علائم و یا شماره‌های تجاری، نام بندرهای بارگیری و تخلیه، نام حمل کننده کالا، نام و نشانی شخصی که اجناس به اطلاع او می‌رسد و تاریخ صدور درج شده باشد.

اظهارنامه کالا

اظهارنامه کالا بر روی برگه‌ای که گمرک تعیین کرده است، مشخص می‌شود که در آن می‌توانید اشخاص مورد نظر را که باید در اظهارنامه ذکر شوند را معرفی کنید. اطلاعات دیگری که از نظر گمرک برای اظهارنامه لازم است را نیز باید قید کنید که در صورت قید نشدن آن‌ها ممکن برایتان مشکل ایجاد شود. اظهارنامه کالا در اصطلاحات بازرگانی و گمرکی به صورت مشترک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اظهارنامه خروج یا ورود

اظهارنامه ورود یا خروج به این صورت تنظیم می‌شود که یک شخص مسئول یا نماینده باید در زمان وارد و خارج شدن کالایی که به حمل و نقل نیاز دارد، در آنجا حضور داشته باشد و اطلاعات مورد نظر را به مقامت گمرکی ارائه داده و مشخصات مورد نیاز در ارتباط با کالاها، مسیر حمل و نقل، کالاهای توشه‌ای، ملزومات کارکنان و مسافرین را ثبت کنند.

اظهارنامه گمرکی

تعریف ساده اظهارنامه گمرکی به این صورت است که هر اظهار یا اقدامی که مربوط به اطلاعات خاص مورد نیاز گمرک به هر شکل که توسط گمرک ارائه شده باشد یا مورد قبول گمرک واقع شود را اظهارنامه گمرکی می‌گویند. همانطور که از نام این اظهارنامه پیداست، در اصطلاحات گمرکی استفاده می‌شود.

اظهارنامه مبدا

اظهارنامه مبدا که در اصطلاحات بازرگانی و گمرکی بسیار اهمیت دارد، عبارت است از شرایط مقتضی در رابطه با مبدا کالاهای تولید شده، در مواقع صادر شدن کالاها توسط تولیدکننده، تهیه کننده و صادر کننده که هر فرد با توجه به صلاحیتی که دارد از فاکتورهای تجاری یا هر سندی که مربوط به کالاها باشد، استفاده می‌کند. این اظهارنامه در صورت درخواست طرفیت صادر می‌شود.

اعلامیه ارز

اعلامیه ارز در بسیاری از مواقع که طرفین قصد شفاف سازی مالی را دارند صادر می‌شود و در اصطلاحات بازرگانی و گمرکی نقش مهمی دارد. به طور کلی اعلامیه ارز سندی که از سمت بانک، مبلغ ارز انتقال یافته برای خرید کالا و ارز ریالی و همچنین تاریخ گشایش اعتبار آن را نمایش می‌دهد.

بارانداز

بارانداز یک محل است که در اصطلاحات بازرگانی و گمرکی جای دارد. باید بدانید که بارانداز محل سرپوشیده‌ای است که یک یا چند طرف آن دارای دیوار نیست. این محل برای محافظت از کالاها در برابر تابش نور مستقیم خورشید، برف و باران ساخته می‌شود که هزینه زیادی نیز ندارد.

بارنویسی

بارنوسی زمانی صورت می‌گیرد که مامورین در زمان تخلیه و یا ترخیص کالا‌ها، آمارگیری را شروع می‌کنند.

پروفورما

پروفورما یا پیش فاکتور، برگه خریدی می‌باشد که فروشنده از مبدا، به عنوان پیشنهاد فروش و یا تعیین ارزش و شرایط فروش صادر می‌کند. این برگه، قبل از سفارش کالا باید در مرکز تهیه و توزیع مربوطه، تایید شود.

ترانشیپ

ترانشیپ به عبارتی معنی روش گمرکی که کالاهای تحت نظارت گمرک از یک وسیله حمل و نقل ورودی به یک وسیله حمل و نقل خارجی در حوزه یک دفتر گمرکی که آن دفتر برای واردات و صادرات مناسب است، انتقال داده می‌شود. ترانشیپ در اصطلاحات بازرگانی و گمرکی کاربرد دارد.

تعهد ترانزیت

تعهد ترانزیت سندی است که توسط گمرک تنظیم می‌شود و با توجه به جزئیات آن، اجازه ترانزیت گمرکی کالاها بدون پیش پرداخت، حقوق و عوارض ورودی حمل صادر می‌شود. معمولا تعهد ترانزیت دارای کلیات مشخصات لازم برای تعیین حقوق و عوارض ورودی در مورد متقاضی است و یک تعهد تضمین شده مبنی بر ارائه کالا یا مهر و موم دفتر گمرکی مقصد می‌باشد.

سی آر اف (CRF) چیست؟

سی آر اف یک سند گمرکی است که توسط موسسات بازرسی کالا صادر می‌شود و نشان دهنده این است که قیمت کالا در مبدا مورد تایید شرکت بازرسی قرار گرفته و اطلاعات آن کاملا صحیح است. سی آر اف در اصطلاحات بازرگانی و گمرکی به صورت مشترک استفاده می‌شود.

معامله (Bay back) چیست؟

یک فروشنده در کشور خارج ماشین آلات، دانش فنی، تاسیسات، امکانات را به کشور خریدار می‌دهد تا در آنجا کالا تولیدات کالای مورد نظر انجام شود و به کشور فروشنده برگردد. در این بین کشوری که تولید محصولات در آنجا انجام می‌شوند، هزینه انجام این کار را دریافت می‌کند.

فرم SD چیست؟

فرم اس دی سندی است که تولید کننده کالا با در نظر گرفتن آن به صورت کتبی اقرار می‌کند که کالای تولید شده، با توجه به استاندارد خواسته شده آن تولید شده است.

فرم MD چیست؟

اظهارنامه تولید کننده کالا است که با در نظر گرفتن آن تایید می‌کند کالا براساس ضوابط استاندارد تولید شده است.

کشورهای (CIS) کشورهای مستقل مشترک المنافع کدامند؟

جامعه کشورهای مستقل که منافع مشترکی دارند در سال ۱۹۹۱ تاسیس شده و اتحادیه‌ای است که از جنبه‌های قوانین داخلی و بین المللی جانشین اتحاد جماهیر شوروی سابق شده است و سه کشور روسیه، اوکراین و روسیه سفید آن را پایه‌ریزی کرده‌اند و کشورهای آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، مولداوی و گرجستان به عضویت آن‌ها درآمده‌اند. این کشورها همچنان در اتحاد هستند و کشورهای بیشتری خواهان عضویت در آن‌ها هستند.

حمل  و نقل بین المللی، حمل دریایی، حمل زمینیحمل ریلی، حمل هوایی، ترانزیت،کانتینر، کامیون، واگن، ترخیص، کشتی فله بر، کشتی بالک، حمل تانکر، یخچالی، چارتر کشتی، گواهی نامه بین المللی CMR(سی ام آر)، کاپوتاژ، کارنه تیر، کشنده، کفی، چادری، گمرک، برگه سبز، دفترچه خروج، جذب راننده

شرکت حمل و نقل بین المللی راد ترابر اسپادانا – حمل و نقل بین المللی حمل دریایی حمل زمینی- حمل ریلی حمل هوایی ترانزیت کانتینر کامیون واگن ترخیص کشتی فله بر کشتی بالک حمل تانکر کامیون یخچالی کانتینر یخچالی چارتر کشتی © All Rights Reserved.2022

طراحی و. اجرا m.geramian