حمل و نقل زمینی حمل و نقل هوایی

امروزه با گسترش ارتباطات با دیگر کشورها و مبادلات گوناگون، ارسال پست به خارج از کشور و بسته های پستی مختلف، چه به قصد مبادلات تجاری و بازرگانی و چه بصورت شخصی، حائز اهمیت بسیاری است. نکات و اطلاعاتی درباره­ ی پست یک محصول (شخصی یا تجاری) وجود دارد که دانستن آن قبل از اقدام برای آماده سازی مرسوله، لازم و ضروری است. در این مقاله قصد داریم یکسری از این نکات و مطالب مهم در این باره را مورد بررسی قرار دهیم تا با اطمینان و خیال راحت و آسوده مرسوله تان ارسال شود.

پیگیری پست خارج از کشور:

طبیعی است که وقتی بسته ای را  ارسال میکنید، چند روز بعد بخواهید وضعیت مرسوله ی خود را ارزیابی کنید و ببینید که در چه وضعیتی قرار دارد؛ آیا به مقصد رسیده است، در مسیر به مشکلی برخورد کرده است و شاید دچار مشکلی شده باشد.

شرکت، پس از دریافت بسته ی پستی شما یک شماره ی مرسوله به شما میدهد که برای هرگونه پیگیری میتوانید با ارائه ی آن شماره، از وضعیت مرسوله ی خود آگاه شوید.

مدت زمان ارسال مرسولات پستی به خارج از کشور:

در شرایط کنونی بدلیل شیوع بالای کویید۱۹ در جهان، مدت زمان مشخص و دقیقی برای ارسال مرسولات در دسترس نیست و نمیتوان ضمانت قطعی برای ارسال بسته­ ها در یک تاریخ خاص، معین کرد.

با این حال بطور متوسط و کلی باید بدانید که مدت زمان ارسال به نسبت شرایطی که برای ارسال بسته­ ی خود انتخاب میکنید و همچنین کشور مقصد، میتواند متغیر باشد.

برای مثال ارسال بسته­ ی پستی بطریق هوایی برای کشور آلمان حدودا  ۵ روز و ارسال همان مرسوله بصورت زمینی حدودا ۱۵ روز طول میکشد.

ارسال دارو با پست به خارج از کشور:

یکسری از داروها مثل برخی آنتی­ بیوتیک ها، تهیه شان در کشورهای خارجی به سختی ممکن است. به همین علت گاهی مردم نیاز دارند که از ایران دارو را بصورت پستی برای عزیزانشان در خارج از کشور ارسال کنند.

ارسال دارو از ایران به خارج با محدودیت­های نسبتا سنگینی مواجه است و به سادگی نمیتوان در مرسوله‌ی پستی خود ۴ بسته قرص یا کپسول و ۱۰ عد قطره چشم مورد نظر خود را قرار دهید.

میزان تعیین شده­ی دارو از طرف وزارت بهداشت به صورت زیر است:

انواع قرص و کپسول – ۳ بسته

آمپول و ویال – ۱۰ عدد

انواع شربت و سوسپانسیون – ۵ عدد

کرم، پماد – ۵ عدد

انواع ژل – ۵ عدد

قطره – ۵ عدد

 

پست به خارج از کشور DHL:

DHL  مخفف کلمه‌های Dalsey ، Hillblom و نام یک شرکت خدمات پستی لجستیک است Lynn است که برگرفته از نام سه موسس اصلی این شرکت است  که تقریبا در همه کشورهای جهان از جمله تعدادی از شهرهای ایران شعبه دارد.

این شرکت بزرگترین کمپانی خدمات حمل و نقل دریایی و هوایی در جهان است که در ابتدا تمرکز دی اچ ال صرفا روی حمل و نقل دریایی و بین قاره ای بود اما کم کم خدمات خود را در سرتاسر جهان گسترش داد.

این شرکت پستی در حال حاضر زیرمجموعه‌ی شرکت دویچه پست آلمان شده است.

هزینه­‌ی خدمات شرکت DHL در مقایسه با شرکت های دیگر پستی بین المللی به نسبت بالاتر است؛ اما با این حال ادعا میشود که از لحاظ دقت و سرعت در ارسال بسته های پستی بسیار عالی عمل میکنند.

هزینه پست به خارج از کشور سال ۱۴۰۰:

تعرفه های ارسال بسته های پستی مدام در حال تغییر است و در طول سال گذشته سه بار تغییر کرده است. بطور کلی میتوان گفت که هزینه پست به خارج از کشور، بسته به پارامتر های مختلفی است؛ مثل:

کشور مقصد، مثلا هزینه­‌ی بسته­‌ای که برای آمریکا پست میکنید با هزینه ارسال همان بسته برای آلمان متفاوت است.

انتخاب شیوه ­ی ارسال هم فاکتور مهمی است؛ مثلا ارسال زمینی، هوایی، آبی، ریلی.

پارامتر بعدی وزن و حجم بسته­ ی پستی است که طبیعتا هرچه سنگین­تر و جاگیرتر باشد هزینه ی ارسال بیشتری را شامل خواهد شد.

نوع مرسوله و میزان ارزش مادی و معنوی آن نیز در تعیین هزینه­ ی پست تاثیرگذار است.

ممنوعات پستی به خارج از کشور:

در اداره­ی پست هرروز کلی بسته‌­ی پستی به راحتی جابجا میشود. اما نکاتی درباره‌­ی محدودیت های پستی یکسری ازمحصولات وجود دارد که نداشتن اطلاعات کافی در این خصوص، باعث هزینه در وقت و انرژی شما خواهد شد.

در ادامه به توضیح این محدودیت ها میپردازیم.

 • ابزار و آلات قماربازی و شرط بندی مثل ورق، تخته ­نرد، …
 • حیوانات زنده مثل سگ و گربه و …
 • هرگونه ماده­ی مخدر و روان گردان
 • ماده یا وسیله­‌ای که در آن جوهر بکار رفته باشد.
 • هر وسیله­ای که عتیقه محسوب شود. اعم از کتب خطی، کتب مرجع و کتاب‌هایی با خط بریل
 • مواد منفجره و سلاح گرم و سرد
 • مجلات یا چیزهایی که با عفت عمومی در منافات باشند.
 • پول نقد و اوراق بهادار مثل چک، سفته و …
 • طلا و نقره به میزان حداکثر ۷ و ۵۰ گرم.
 • مشروبات الکلی
 • وسایلی که ماهیت آنها برای کارکنان پست خطرآفرین باشد و یا باعث آلودگی و بهم ریختگی سایر مرسولات شود.

نکته۱! برخی حیوانات زنده مثل کرم ابریشم، زالو، برخی انگل­ها، زنبورعسل و … با تاییدیه­ی موسسات مربوطه برای برخی مصارف بصورت پستی ارسال میشوند.

نکته۲! مرسوله­ ی شما نباید جنبه­ ی تجاری داشته باشد؛ در غیر اینصورت حتما باید برای صدور کارت بازرگانی اقدام کنید.

توجه داشته باشید که بسته­ ی پستی شما حتما باید در هردو کشور فرستنده و گیرنده مورد تایید قرار بگیرد تا امکان ارسال داشته باشد.

حمل  و نقل بین المللی، حمل دریایی، حمل زمینیحمل ریلی، حمل هوایی، ترانزیت،کانتینر، کامیون، واگن، ترخیص، کشتی فله بر، کشتی بالک، حمل تانکر، یخچالی، چارتر کشتی، گواهی نامه بین المللی CMR(سی ام آر)، کاپوتاژ، کارنه تیر، کشنده، کفی، چادری، گمرک، برگه سبز، دفترچه خروج، جذب راننده

شرکت حمل و نقل بین المللی راد ترابر اسپادانا – حمل و نقل بین المللی حمل دریایی حمل زمینی- حمل ریلی حمل هوایی ترانزیت کانتینر کامیون واگن ترخیص کشتی فله بر کشتی بالک حمل تانکر کامیون یخچالی کانتینر یخچالی چارتر کشتی © All Rights Reserved.2022

طراحی و. اجرا m.geramian